Átélte a börtön falait, saját szavaival idézi fel múltját, és még Elon Musk is megjegyzett neki valamit: bemutatjuk Trump vámmániás tanácsadóját!


Donald Trump mindig is hajlamos volt arra, hogy merész lépéseket tegyen a gazdasági döntések terén, és ez alól a fantáziájának szabadjára engedése sem volt kivétel. Képzeljük csak el: egy fiktív közgazdász bölcsességére támaszkodva, Trump bevezetett egy széleskörű védővámrendszert, ami pár nap leforgása alatt több ezer milliárd dollárnyi vagyont emésztett fel. A következmények nemcsak az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit érintették, hanem még a pingvineket is, akik valahogy a kereskedelmi háború áldozatává váltak.

Donald Trump, az Egyesült Államok egykori elnöke saját szavaival élve a „védővámot” tartja a legkedvesebb kifejezésének, és ezt a piaci szereplők is tapasztalhatják. Az Egyesült Államok gyakorlatilag minden ország ellen új vámrendszert alkalmaz, amelynek nyilvánvaló célja a kétoldalú kereskedelmi egyensúlytalanságok korrigálása.

A piaci helyzet valódi következménye a pénzügyi terek drámai átalakulása: csupán néhány nap leforgása alatt több ezer milliárd dollár tűnt el a tőzsdékről. A befektetők bizalma olyan mélyre süllyedt, hogy a jelenlegi hangulat szinte párhuzamba állítható a Covid-járvány idején tapasztalt bizonytalansággal.

Az aggályok nem tűnnek alaptalannak. Közgazdászok véleménye szerint a széles körben reklámozott vámok kiszámítására szolgáló képlet értelmetlen, ahogy az is, hogy a világ leggazdagabb országa miért lenne képes tökéletes kereskedelmi egyensúlyt fenntartani egy nála jelentősen szegényebb állammal, amely nyilvánvalóan kevesebb amerikai terméket tud vásárolni.

Jön még számos válaszlépés, pláne úgy, hogy lényegében minden országot érint az amerikai vámrendszer, olyan lakatlan szigeteket is, ahol legfeljebb pingvineken lehet számon kérni az USA kereskedelmi deficitjét.

Még cifrábbá teszi a helyzetet, hogy az egész viszontvámolgatás ötlete honnét jön. Trumpot még előző ciklusában győzte meg minderről Peter Navarro közgazdász.

Navarro akkor lépett a nagyszínpadra, amikor az elnök megbízta a vejét, Jared Kushnert, hogy kerítsen neki egy gazdasági tanácsadót, aki segíteni tud felülkerekedni Kínán. Kusher meg is tette a minimumot, amit elvártak tőle, és átfutott néhány témába vágó könyvet az Amazonon. Persze nem magukat a könyveket futotta át, de legalább a borítókat megnézte.

Related posts