Orbánék új filmje a Covidról debütált: Fény derült eddig ismeretlen részletekre!


Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap egy exkluzív videóval emlékezett meg a Covid-járvány kitörésének ötödik évfordulóján. A YouTube-csatornáján közzétett filmben nemcsak a kormányfő, hanem a járvány elleni küzdelemben kulcsszerepet játszó tisztviselők is visszaemlékeztek azokra a napokra, amikor a pandémia Magyarországot is elérte. A videóban olyan korábban nem ismert információk kerültek napvilágra, amelyek részletesen bemutatják, hogyan készült fel...

A videó kezdetén Orbán Viktor emlékezetesen beszélt arról, hogyan értesült először a koronavírus megjelenéséről. Akkoriban Kásler Miklós, az emberierőforrás-miniszter, komoly arccal figyelmeztette őt: "itt van valami, ami súlyos problémákat okozhat, azonnali lépések szükségesek." Szlávik János virológus pedig már a kezdeti szakaszban hangsúlyozta, hogy egy világjárvány kockázata egyértelműen jelen van.

Pintér Sándor belügyminiszter részletesen beszámolt a 2019 decemberében Kínából érkező első információk hátteréről. "Tanúi voltunk annak, hogy az olasz kórházak szinte egyik pillanatról a másikra telítődtek, és már nem tudtak új betegeket fogadni" - emlékezett vissza az Index összefoglalója alapján. A miniszter hangsúlyozta, hogy Magyarországon is azonnali intézkedéseket hoztak a helyzet hatékony kezelésére. 2020 januárjában a miniszterelnök megalakította az Operatív Törzset, amelynek feladata a járvány elleni védekezés megszervezése és irányítása volt.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a vírus megjelenése általános társadalmi válságot idézhetett volna elő, ezért "totális védekezés" volt szükséges. "Világossá kellett tennem, hogy mire az ország felébred, addigra az operatív törzs megtartotta az ülését" - mondta. Az Operatív Törzs minden reggel 6 órakor kezdte megülését, és Müller Cecília országos tisztifőorvos volt az, aki a legtöbbet áldozta az időből: Dunaújvárosból minden nap korán reggel indult Budapestre, hogy részt vehessen a megbeszéléseken.

A védekezés kezdeti lépése a határvédelmi intézkedések szigorítása volt, melynek célja a fertőzött egyének belépésének megakadályozása az ország területére. Az első magyar esetet március 4-én regisztrálták, és ezt követően gyorsan életbe lépett az elzárkózás, a maszkok viselése és a társadalmi távolságtartás szabálya. Müller Cecília hangsúlyozta, hogy a legnagyobb figyelmet a rendkívül sérülékeny csoportok védelmére kellett fordítani.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen volt bizonyos orvosi ágyak felszabadítása, hogy a betegek fogadása zökkenőmentesen történhessen. "Semmiképpen sem engedhetjük meg, hogy bárki az ellátás hiánya miatt veszítse el az életét" - tette hozzá. A tudósok feladata az volt, hogy kidolgozzák a legrosszabb forgatókönyveket, így a kormány felkészülhetett a legnagyobb kihívásokra, amelyeket a helyzet előidézhet.

Szijjártó Péter külügyminiszter arról számolt be, hogy milyen nehézségekkel kellett szembenézniük a lélegeztetőgépek beszerzése során. "Nem pozitív értelemben volt izgalmas időszak. Félelemmel, kételyekkel teli időszak volt, emberi életeket kellett megmenteni bizonytalan környezetben" - mondta. Orbán Viktor dicsérte Szijjártó csapatát, akik "hibátlanul" teljesítettek, és mindent megszereztek, ami szükséges volt.

A videóban különös hangsúlyt kapott az egészségügyi dolgozók hősies önfeláldozása. Orbán Viktor kiemelte, hogy a legkritikusabb pillanatokban az ápolónők és orvosok vállalták a legnagyobb kockázatot, hogy segítsenek a rászorulóknak. Pintér Sándor is rámutatott, hogy ezek a szakemberek tisztában voltak a kockázatokkal, de elhivatottságuk és hivatástudatuk arra késztette őket, hogy mindent megtegyenek a betegek életének megmentéséért. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora pedig dicsérte a lakosság támogatását, megjegyezve: "Soha nem fogyasztottunk annyi pizzát, süteményt, salátát és hamburgert a kórházakban, mint abban az időszakban" – emlékezett vissza.

Az idősek és a gyermekek védelme kiemelt prioritást élvezett a védekezési intézkedések során. Pintér Sándor hangsúlyozta, hogy a magyar lakosság bízott a kormányzati döntésekben, és tudatosan betartotta az idősek számára kijelölt vásárlási időszakokat. Orbán Viktor pedig megosztotta legnagyobb aggodalmát, amely a gyermekek biztonságát érintette: "A legrosszabb rémálmaim mind arról szóltak, hogy egyszer csak érkezik egy hír, miszerint az új vírusvariáns a gyerekeket is veszélyezteti" - nyilatkozta.

A videó záró részében Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a járvány időszakában minden magyarnak fontos szerepe volt, és folyamatosan ápolták a kapcsolatot a határon túli magyar közösségekkel is. Lakatos Tibor, a védelmi igazgatási hivatal főigazgató-helyettese pedig külön kiemelte, hogy az emberek támogatása elengedhetetlen volt a válsághelyzet sikeres kezeléséhez.

Related posts