Környezetvédelmi aktivisták megrongálták Charles Darwin sírját, ezzel felhívva a figyelmet a környezeti problémákra.


Az esemény a parlamenttel szemben álló, évszázadok óta őrző Westminster-apátság falai között zajlott, ahol a XIX. századi brit természettudós, az evolúció elméletének megalkotója pihen. A Just Stop Oil névre hallgató környezetvédő csoport két aktivistája a fosszilis üzemanyagok ellen vívott harcuk jegyében narancssárga krétaport hintázott a híres síremlékre, ezzel felhívva a figyelmet a környezeti válságra.

A csoport a legutóbbi akciót követően kiadott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy aktivistái arra szerettek volna figyelmeztetni, miszerint a 2024-es év volt a legforróbb a hivatalos mérések kezdete óta. A Just Stop Oil közleménye rámutatott, hogy a világ tavaly már túllépte azt az 1,5 fokos küszöböt, amelyet környezeti szakértők a globális felmelegedés elviselhető határaként határoztak meg.

"Számtalan ember kényszerül elhagyni otthonát, Kalifornia lángokban ég, és az 1970-es évek óta a Föld vadon élő állatainak kétharmada eltűnt" - olvasható a gyakran drasztikus intézkedésekhez folyamodó szervezet hétfői közleményében.

A Just Stop Oil szerint a két aktivista azért választotta Darwin síremlékét akciója célpontjául, mert a természettudós is "forogna sírjában, ha tudná, hogy a világ a hatodik kihalási hullám kellős közepén jár". A két elkövetőt, egy 66 éves és egy 77 éves nőt a rendőrség szándékos rongálás gyanújával a helyszínen őrizetbe vette.

Az apátság szóvivője az incidens után bejelentette, hogy megkezdődött Darwin sírjának rendbetétele, és valószínűtlen, hogy a síremlék tartós károsodást szenvedett volna. Az utóbbi hónapok során a Just Stop Oil több más, felbecsülhetetlen értékű műalkotást és történelmi emléket is megpróbált megrongálni.

Tavaly szeptemberben a londoni Nemzeti Galéria falai között egy figyelemfelkeltő esemény zajlott, amikor a csoport három tagja konzerv zöldséglevest öntött Vincent van Gogh ikonikus festményeire. Az egyik súlyosan érintett mű a híres Napraforgók volt, amelyet nemrégiben már egy másik akció során, 2022 októberében, a szervezet két másik tagja konzerv paradicsomlevessel szennyezett be. Az ilyen provokatív megmozdulások célja a közfigyelem felkeltése és a művészet védelmének fontosságára való figyelemirányítás.

Az alkotás, amelyet üveglap védett, mindkét akció során sértetlen maradt, de kerete megrongálódott, és helyreállítása tízezer fontba (csaknem 5 millió forintba) került.

A szervezet tagjai tavaly júniusban narancssárga porral szennyezték be az ősi Dél-Angliában található kultikus emlékhelyet, Stonehenge-t, ezzel felkeltve a figyelmet és vitát a helyszín védelme és a kulturális örökség megőrzése kapcsán.

Tavaly májusban a brit alkotmányosság egyik legfontosabb alapkövének számító Magna Carta egy példányát célba vette két idős aktivista, akik vésővel és kalapáccsal próbálták összetörni a dokumentum üvegfalú tárolóját a londoni Brit Nemzeti Könyvtárban. Szerencsére a történelmi irat sértetlen maradt, így megőrizte értékét a jövő generációi számára.

A csoport két másik tagja 2023 novemberében a londoni Nemzeti Galériában, Diego Velázquez híres "Vénusz tükörrel" című festményének védőüvegét több helyen is megrongálták.

Related posts