Mindenképpen különleges alkotás Lakos Nóra filmje, a "Véletlenül írtam egy könyvet", mely igazi gyöngyszemként ragyog a filmművészet világában.


A kontrollált és kevésbé önmegvalósító filmkultúrák, mint például a hollywoodi vagy a francia filmes világ, gyakran alkalmazzák a műfaji filmeket nemcsak szórakoztatás, hanem segítő szándékkal is. Legyen szó romantikus vígjátékról, párkapcsolati drámáról vagy éppen egy katasztrófafilmről, a történetek mögött általában ott bujkál az a szándék, hogy a nézőknek segítsenek megbirkózni a mindennapi élet kihívásaival. Ezzel szemben a magyar szerzői filmek jól állják a sarat, ám a zűrzavar főként a kommersz, vagy ahogyan manapság divatos mondani, a szórakoztatásra szánt alkotások környékén jelentkezik. Az ókori zsánerdarabok a színpadi kabaré hagyományaira építettek, míg a modernnek titulált művek a nyugati műfaji klisék átvételével kísérleteztek, de gyakran nem találták meg azt, ami igazán "magyar". Ezt példázza legutóbb a S.E.R.E.G. című sorozat, amely rémisztően semmilyen volt, és bármelyik országban játszódhatott volna, anélkül, hogy bármilyen helyi sajátosságot tükrözött volna.

Érdekes jelenség, hogy jelenleg a mozikban két olyan filmet is vetítenek, amelyek nemzetközi inspirációk alapján készültek, de sikerült a magyar mainstreambe is beilleszteniük mondanivalójukat. Az egyik Herendi Gábor cseh gyökerekkel rendelkező komédiája, míg a másik Lakos Nóra alkotása, a A sors furcsa játéka folytán egy könyv született a kezeim között, anélkül hogy tudatosan terveztem volna., amely a holland film világát továbbgondolva született meg. Ez utóbbi egy valódi családi mozi, amely a klasszikus értelemben vett családi értékeket nem tolakodó módon, hanem finom utalásokkal közvetíti. Kíváncsian merül fel a kérdés: miért is olyan vonzó és népszerű a Reszkessetek, betörők! című film? Hiszen miközben Kevin otthon marad, hogy megbirkózzon a két ügyefogyott betörővel, a film igazi üzenete az, hogy a család együtt a legfontosabb. Ezen a téren pedig nem is szükséges hosszan elmélkedni, mert az üzenet világos és magával ragadó.

Lakos Nóra filmje is ilyen, bár kissé borongósabb alapszituációból indul ki.

A történet középpontjában Nina (Demeter Villő) áll, egy tehetséges fiatal lány, akinek írói ambíciói és álmai vannak. Nyolc évvel ezelőtt súlyos veszteség érte, amikor édesanyja elhunyt. Édesapjával (Mátray László) és öccsével (Hárs Bonca) közösen próbálták megtalálni a mindennapok nyugalmát, és bár a családjuk harmonikusnak tűnik, a katonás nagynéni (Tenki Réka) időnként mégis megzavarja ezt a békés egyensúlyt. Az életük azonban váratlan fordulatot vesz, amikor Nina apja megismerkedik Dettivel (Rujder Vivien), aki egyre inkább beilleszkedik a család életébe, ami Nina számára nem éppen örömteli. Ekkor kezd el egyre gyakrabban látogatni a szomszédságban élő írónőt, Lídiát (Zsurzs Kati), akivel közösen felfedezik a kreatív kifejezés örömeit és nehézségeit. A mese nem csupán a gyász és a veszteség feldolgozásáról szól, hanem a családi kötelékek fontosságáról és az elfogadás művészetéről is. A történet univerzális üzenete minden korosztály számára érthető és átélhető, hiszen a felnőttek és a gyermekek egyaránt megtalálják benne a saját érzéseiket és tapasztalataikat. Nina útja nemcsak a felnőtté válásról szól, hanem arról is, hogyan lehet a nehézségeken keresztül újra megtalálni a boldogságot és a szeretetet.

Mondhatni gyöngyszem.

Kritikusként muszáj leírni, hogy Lakos Nóra remekül ért a színészekhez, hiszen nem csak megtalálta Demeter Villőt, a kamerák előtt vezetni is tudta őt és ő az, aki észrevette, hogy Mátray László a leginkább filmre teremtett magyar ajkú férfi színész, aki a mászkáltatás mellett érzékenységre is képes - az efféle típust manapság nagyítókkal keresik Hollywoodban is az ő korosztályában. Szóval, aki humanista és magyar családi filmet keres, az menjen moziba - szándékosan, nem véletlenül.

Infó

A sors furcsa játéka folytán egy könyv született a kezeim között, anélkül hogy tudatosan terveztem volna.

Rendező: Lakos Nóra Lakos Nóra, a tehetséges rendező, mindig is kiemelkedett kreatív látásmódjával és innovatív megközelítéseivel. Munkái során a történetek mélyebb rétegeit kutatja, ezzel egyedi élményt kínálva a közönségnek. Színpadra állított produkciói nemcsak szórakoztatóak, hanem gondolatébresztőek is, hiszen képes a társadalmi kérdéseket művészi formában feldolgozni. Nóra stílusában a részletek iránti figyelem és a karakterek mélysége mindig is középpontban állt, ami a nézők számára felejthetetlen élményt biztosít.

Forgalmazza: JUNO11 Pictures

Related posts