Mostantól rendkívül egyszerűvé válik az öntözésfejlesztésre vonatkozó pályázati folyamat!

Évi 80-100 milliárd forint plusz jövedelemre tehet szert az agrárium.
A Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervén belül újonnan elérhető öntözéses pályázatok révén a magyar mezőgazdaság számára évente akár 80-100 milliárd forint többletbevételt is hozhatnak a megvalósuló beruházások. Az MBH Bank szakértői szerint ezek a fejlesztések jelentősen mérsékelhetik az éghajlatváltozás negatív hatásait a termőföldekre és a szántóföldi növénytermesztésre, továbbá csökkenthetik a hazai agrárium kibocsátásának nemzetközi szinten tapasztalható volatilitását is.
A hitelintézet együttműködve partnereivel bejelentette, hogy konzorciumot alapítva egy olyan átfogó, egyablakos szolgáltatást kínálnak, amely a tervezéstől egészen az utókövetésig terjed. E kezdeményezés célja, hogy elősegítse a mintegy 130 milliárd forintot kitevő projektösszeget generáló pályázatok hatékony végrehajtását, hozzájárulva ezzel a hazai agrárium fenntartható és zöld átmenetéhez.
A magyar mezőgazdaság értékteremtő képességének változékonysága a legmagasabb, 18 százalék feletti az Európai Unióban. Ennek oka részben az időjárási szélsőségeknek kitett szántóföldi növénytermesztés nagy súlya és az öntözés nemzetközi összevetésben is alacsony mértéke.
A legfrissebb statisztikák szerint Magyarországon jogilag több mint 210 ezer hektáron engedélyezett az öntözés, ami a körülbelül ötmillió hektáros mezőgazdasági terület mindössze négy százalékát jelenti. Azonban a valóságban ezeknek a területeknek csupán 50-60 százaléka kap öntözést évente, ami körülbelül 100-130 ezer hektárt jelent. Érdekes módon a szakértők úgy vélik, hogy az öntözhető területek nagysága 10-15 százalékkal bővíthető lenne, ami jelentős mértékben hozzájárulhatna a vízforrások és az alapanyag-termelés stabilitásának javításához.
Az MBH Bank szakértői úgy vélik, hogy jelentős mértékben mérsékelhető az éghajlatváltozás negatív hatása a termőföldekre és a szántóföldi növénytermesztésre. - fotó: MBH Bank
"A magyar mezőgazdaság kibocsátása mintegy 4000 milliárd forint volt 2024-ben, ennek valamivel több mint felét a növénytermesztés, azon belül is legnagyobbrészt a gabonafélék tették ki, amelyek volumene csaknem 16 százalékkal csökkent, részben a szárazság miatt. Az aszályos termeléshez szükséges új technológiák, talajművelés és genetika mellett az öntözési rendszer bővítése és fejlesztése is elengedhetetlen eszköz az alkalmazkodásban és a klímaváltozás hatásainak mérséklésében, de ugyanígy a hatékonyságbeli előrelépésben és az ágazat termelékenységének javításában is" - emelte ki a szemléletváltás jelentőségét Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója, hozzátéve, hogy az öntözésfejlesztés nyomán nemcsak stabil vízellátás, hanem a bank számításai szerint 20-25 százalékkal magasabb eredmény, és ágazati szinten évi 80-100 milliárd forint többletbevétel lenne elérhető.
"Így több okból is rendkívül fontos, hogy partnereinkkel közösen hatékony szakértői, jogi és finanszírozási megoldással segítsük a gazdálkodókat az öntözési pályázatok megvalósításában és a fenntartható, zöld átállásban."
Hollósi Dávid az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának vezetőjeként irányítja a bank ezen szegmensét, ahol innovatív megoldásokkal és személyre szabott szolgáltatásokkal segíti a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozásokat.
A hitelintézet, valamint az MBH Csoport pénzügyi tanácsadó és vállalkozásfejlesztési cége, az MBH Forrás, Magyarország egyik vezető ügyvédi irodája és tanácsadó cége, a Dentons, valamint a FÖNK-Expert Kft. agrárpiaci szakértő által létrehozott öntözésfejlesztési konzorcium egyablakos csomagajánlatot alakít ki az összesen mintegy 65 milliárd forint támogatással és hasonló mértékű finanszírozással járó két pályázat megvalósítására.
A piacon egyedülállónak számító megoldás magában foglalja az öntözési program szakmai előkészítését, a jogi támogatást, a fenntartható öntözési közösségek (FÖNK) alapítását, jogi átvilágítását, továbbá a pályázat szakmai anyagainak elkészítését. Kiterjed emellett a pályázatírásra, a pályázatmenedzsmentre, a hitelkérelmek előkészítésére, a finanszírozásra, valamint a pályázat utókövetésére.
Fedezd fel a műtrágya-megtakarítás új dimenzióját a Kverneland Optima PUDAMA segítségével! Cikkünk folytatásában részletesen bemutatjuk, hogyan érheted el a legmagasabb szintű hatékonyságot a gazdálkodásban. Ne hagyd ki! Hirdetés.
Együttműködés, ami valódi megoldást kínál az agrárium kihívásaira Hirdetés
Napraforgó: Ne csak a hektár növekedjen! Hirdetés
Fedezze fel a biostimulátorok csodálatos világát napraforgója számára! Miért érdemes Önnek is belevágni? A biostimulátorok nem csupán növényvédelmi szerek, hanem igazi támaszok a növények fejlődésében. Segítenek a napraforgóknak erősebbé válni, ellenállóbbak lenni a környezeti stresszekkel szemben, és javítják a termésminőséget. A biostimulátorok alkalmazása révén Ön is fokozhatja a növények tápanyag-felvételét, serkentheti a gyökérfejlődést, és növelheti a hozamot. Ráadásul a természetes összetevőknek köszönhetően a fenntarthatóságot is támogatja, miközben hozzájárul a gazdaságosabb termesztéshez. Ne habozzon, tapasztalja meg Ön is a biostimulátorok előnyeit, és vigye el napraforgóit a következő szintre!
AÖP-dilemma: Költséghatékony vagy praktikus? - Heti Kérdéskör Hirdetés
Milliárdos veszteségeket generál, és szinte évente megjelenik – te hogyan védekezel a tavaszi fagy ellen? Ne hagyd, hogy a természet meglepetései tönkretegyék a munkádat! Ismerd meg a legjobb megoldásokat és stratégiákat, hogy megóvd a növényeidet és a termésedet! Érdeklődj most, és találd meg a számodra legmegfelelőbb módszereket!
A napraforgó termésbiztonsága a talajban kezdődik Hirdetés
Fedezd fel a HE-VA innovatív megoldásait a napraforgó-termesztés világában! Hirdetésünkben bemutatjuk, hogyan segíthetnek termékeink a hatékonyabb és jövedelmezőbb gazdálkodásban. Ismerd meg a legújabb technológiákat, amelyekkel optimalizálhatod a napraforgó ültetvényedet, és érj el kiemelkedő hozamokat!
"Az öntözés fenntarthatóbbá tétele és a technológiai újítások mezőgazdasági alkalmazása egy új piaci igényt teremtett, amely lehetővé teszi számunkra, hogy átfogó szolgáltatásokat kínáljunk a gazdálkodók számára. Ez az együttműködés kiemelkedő jelentőségű lépés, amely célja, hogy a termelők egyedülálló, komplex csomagajánlatban részesüljenek. Ez a megoldás jelentősen könnyíti majd a pályázati rendszer keretein belül megvalósuló öntözésfejlesztési projektjeik kivitelezését, mindezt egy egyszerűsített, egyablakos rendszer keretein belül" – nyilatkozta Horváth Imre, a FÖNK-Expert Kft. tulajdonos-ügyvezetője az együttműködés kapcsán. Az MBH Bank a finanszírozást, az MBH Forrás a pályázati menedzsmentet, míg a FÖNK-Expert Kft. agrárpiaci szakértőként az ügyfélkezelést, a Dentons pedig a termékfejlesztés, jogi támogatás, minőségbiztosítás és projektmenedzsment területein nyújt segítséget.
"Magyarország szerencsés, hiszen nagyon gazdag termőföldben. A magyar agrárium a gazdasági növekedés egyik letéteményese, a fejlett és hatékony mezőgazdasághoz azonban fejlett öntözési technológiák is kellenek. A KAP Stratégiai Terv öntözésfejlesztési programjai ezt segítik elő. Egyablakos ügyintézési ajánlatunk a magyar gazdák érdekeit szolgálja, egyrészt csökkenteni kívánjuk az előfinanszírozási nehézségekkel járó kockázatokat, másrészt meggyőződésünk, hogy az egyre nagyobb szárazsággal sújtó években a pályázatokon való részvétel nemcsak életmentő, hanem egyértelműen jó befektetés is. Büszkék vagyunk arra, hogy kiváló szakmai partnereink révén, mint az MBH Bank, az MBH Forrás és a FÖNK-Expert Kft, magas színvonalú szolgáltatást nyújthatunk az érdeklődő agrárvállalkozásoknak" - emelte ki dr. Nagy Andor, a Dentons Europe Consulting igazgatósági tagja.
Az MBH Bank szolgáltatásai országszerte közel 40 Agrárcentrumában, az MBH Forrásnál, valamint a FÖNK-Expert Kft. közreműködésével érhetők el az ügyfelek számára.