A kormány ambiciózus gazdasági tervekkel készül a következő évre, és ennek keretében indítják el a Demján Sándor Programot is, amely hamarosan megkezdi működését. - PestiSrácok


A kormány ambiciózus gazdasági tervekkel készül a következő évre, és ennek részeként bevezetésre kerül a hamarosan startoló Demján Sándor Program. A részletek és a várható hatások izgalmas lehetőségeket rejtenek, melyekről a PestiSrácok.hu számol be 2024. december 3-án.

A kormány bejelentette az új gazdaságpolitikai akciótervet, amelynek egyik központi eleme a Demján Sándor Program. Ezt a kezdeményezést a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával együttműködve valósítják meg – tájékoztatott Nagy Márton, a nemzetgazdasági miniszter, keddi budapesti sajtótájékoztatóján.

A program bemutatásakor hangsúlyozta, hogy kilenc különböző programrészt foglal magában. Fő célkitűzése, hogy megduplázza a hazai vállalkozások méretét, ezzel pedig hozzájáruljon a magyar gazdaság gerincét képező kkv-szektor további megerősítéséhez. A cél az, hogy dinamizálja a nemzetgazdaságot, és növekedési pályára állítsa azt.

A program kapcsán a kormány 4,3 milliárd forintos támogatást nyújt a kamarának, amely a lebonyolítási feladatok ellátására szerződést köt.

A miniszter bejelentette, hogy a kormány új intézkedéscsomagot indít a kis- és középvállalkozások (kkv-k) támogatására. Ennek keretében a kkv-k beruházásait és versenyképességét elősegítő tőkeprogramot, valamint egy céltudatos 1+1 programot alakítanak ki. A program célkitűzései között szerepel továbbá a kkv-k digitalizációs csomagjának bevezetése, valamint egy új hitelprogram, amely a kkv-k exportjának élénkítését célozza. Ezen kívül a külföldi beruházások támogatására is kidolgoznak egy hitel- és tőkeprogramot. Az uniós vállalkozásfejlesztési programok mellett a kkv-k adminisztrációs terheinek csökkentése és a mikrovállalkozások áramköltségeinek mérséklése is a tervek között szerepel. A Széchenyi Kártya Program feltételeinek javítása is része a kezdeményezésnek. A miniszter hangsúlyozta, hogy a program célja, hogy 2025-re a gazdasági növekedés mértéke 3-6 százalék között alakuljon.

Nagy Márton hangsúlyozta, hogy a kormány elkötelezte magát a vállalkozások fejlődésének támogatása mellett. Azt várják a kamarától, hogy segítse a cégek termelékenységének fokozását, valamint biztosítsa az információk hatékony áramlását és konkrét ajánlásokat. Az új elnökség aktivitását értékelve előremutatónak találta, de hangsúlyozta, hogy konkrétabb javaslatok kidolgozása is elengedhetetlen.

Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke elmondta: fontos a hazai kis-, és középvállalkozások (kkv) támogatása, a gazdaság teljesítménye a magyar vállalkozások teljesítményén, versenyképességén múlik. A kamara szerint aktuálisan a vállalkozások legnagyobb problémája a piaci kereslet visszaesése, amit a munkaerőpiaci nehézségek, a felmerülő költségemelkedések és a folyamatosan nehezedő adminisztrációs terhek követnek.

A kamarai feladatok körének meghatározása során kiemelten fontos a konkrét piaci lehetőségek alapos elemzése. Ezen túlmenően lényeges az adminisztrációs terhek mérséklése, hogy a kis- és középvállalkozások számára kedvező programokat tudjunk kidolgozni. Fontos, hogy biztosítsuk a szakember-utánpótlást, valamint támogassuk a hozzáadott érték növelésére irányuló tudás megszerzését.

- bemutatta.

A közlés alapján az első lépésként részletesen fel kell térképezni a már exportáló magyar középvállalkozások előtt álló kihívásokat, és meghatározni, milyen specifikus támogatásokra van szükségük a piacaik megőrzése és bővítése érdekében. Emellett hangsúlyozta a kkv-k adminisztrációs terheinek csökkentésének fontosságát, valamint az egyablakos ügyintézés és tájékoztatás bevezetését. Továbbá kiemelte az adózási rendszer felülvizsgálatát, leegyszerűsítését és a vállalkozások számára való könnyebbé tételét is.

A feladatok közé tartozik a kis- és középvállalkozások energiahatékonysági problémáinak enyhítése érdekében nagyobb energiaközösségek kialakítása, valamint a megtakarítások ösztönzése. Az elfogadott intézkedések kidolgozását különböző munkacsoportok végzik, míg a javaslatokat az MKIK el fogja juttatni a kormányzat megfelelő hatóságaihoz.

- jelentette ki az elnök.

(MTI / Kiemelt kép: MTI/Hegedüs Róbert)

Természetesen, szívesen segítek! Milyen témáról szeretnél Facebook hozzászólást írni? Kérlek, írd le a mondanivalódat vagy a lényegét, és én egyedi stílusban átfogalmazom!

Kapcsolódó témákDemján Sándor ProgramgazdaságfejlesztésNagy MártonNemzetgazdasági Minisztérium

Related posts