Nagy csapás vár a Temura és a Sheinre – itt az idő, hogy megmutassák, mit tudnak!

2026-tól kezdődően a francia kormány "kezelési díj" bevezetésével kívánja megfékezni a kínai e-kereskedelmi platformok, mint például a Shein és a Temu terjedését. Ezzel a lépéssel válaszolnak az amerikai vámemelések következtében várható megnövekedett kínai exportáradatra. Az új intézkedés célja, hogy fedezze a vám- és biztonsági ellenőrzések költségeit, miközben Párizs az európai szintű vámmentességi határ, jelenleg 150 euró, eltörlését is szorgalmazza. Ez a döntés összhangban áll az EU fokozódó törekvéseivel, amelyek a fogyasztóvédelem és a versenysemlegesség helyreállítását célozzák az online piactereken - értesült a Les Echos.
Franciaország a 2026-tól bevezetendő "kezelési díj" révén kívánja visszaszorítani a kínai e-kereskedelmi óriások, a Shein és a Temu térnyerését Európában.
Az új díjat minden Európába érkező kis értékű csomagra kivetnék, hogy fedezni lehessen a vám- és biztonsági ellenőrzések költségeit.
A párizsi pénzügyminisztérium hangsúlyozza, hogy az intézkedés célja nem a fogyasztók, hanem az importőrök és platformok terheinek növelése. A javaslatot négy miniszter jelentette be a Roissy-Charles-de-Gaulle repülőtéren, ahol kiemelték az e-kereskedelmi platformok szabályozásának és biztonságának fontosságát.
Az új francia javaslat a tengerentúli vámháború közvetett következményeiként értelmezhető: péntektől jelentősen, háromszorosára emelkednek az Egyesült Államokban a kis csomagokra kivetett vámok, ami Kínát arra ösztönözheti, hogy az exportját Európa felé irányítsa. A francia gazdasági minisztérium ezért előre figyelmeztet, hogy a Trump által bevezetett kereskedelmi szigorítások "átformálhatják a globális kereskedelmi áramlatokat", és Európa, különösen Franciaország, komoly mennyiségű kínai csomagáradatot tapasztalhat.
A párizsi kormány ezt megelőzendő európai szinten szorgalmazza a vámmentességi szabályok átalakítását is.
A jelenlegi európai szabályozás 150 euró (nagyjából 60 650 forint) alatti csomagok esetén vámmentességet biztosít, amely 2010 óta érvényes. Ez az előny viszont mára a kínai kereskedők versenyelőnyévé vált: 2024-ben 4,6 milliárd ilyen kis értékű csomag érkezett Európába, 91%-uk Kínából.
Mindeközben az Európai Bizottság vizsgálatot folytat mind a Shein, mind a Temu ellen.
A vádak szerint a platformok nem tesznek eleget az EU-s termékbiztonsági előírások betartatásáért, és veszélyes, illetve nem megfelelő minőségű árucikkek is forgalomba kerülhetnek. Az Európai Bizottság februárban már javasolta a 150 eurós vámmentességi határ eltörlését, hivatkozva a környezeti terhelésre és a fogyasztóvédelmi kockázatokra. A francia kezdeményezés tehát illeszkedik abba az európai politikai vonulatba, amely igyekszik megfékezni az ázsiai e-kereskedelmi import gyors ütemű növekedését, és várhatóan más országok is követik majd a francia példát.