Surányi András filmrendező most egy különleges művel lépett a közönség elé: egy önéletrajzi regény formájában osztja meg életének fontos pillanatait.
A filmrendező életének jelentős pillanatait egyedülálló regénnyé alakította.
Surányi András filmrendező, aki egyben egyetemi oktató is, nemrégiben új regénnyel gazdagította az irodalmi palettát. A művész eddigi pályafutása során öt nagyjátékfilmet, számos dokumentumfilmet, valamint televíziós és rádiós produkciókat jegyzett, emellett nagyszámú koprodukciós film rendezése is fűződik a nevéhez. Munkáit számos nemzetközi fesztiválon elismerés övezte, és 2010 óta habilitált doktorként is tevékenykedik, tovább növelve ezzel a szakmai elismertségét.
Surányinak nem ez az első kötete, 1982-ben jelent meg Aranycsapat című dokumentumkönyve, 2020-ban pedig a Kaddis a megszületett gyermekekért című regénye.
Új regénye az ampersand kiadó gondozásában jelenik meg A világ közepe címmel, Nyáry Krisztián a könyvről azt mondta, bár Surányi filmjeiből lehet tudni, hogy hogyan látja a világot, azt, hogy ebben a világban saját magát hogyan látja, az a regényből derül ki, ugyanis egy önéletrajzi ihletésű regényről van szó, "mintha megfojtotta volna a kamerát" - fogalmazott Nyáry, hozzátéve, hogy a kötetben Surányi életének legfontosabb emlékeit meséli el.
Hogyan nyerhetünk feloldozást, és hogyan adhatunk azt másoknak? Miként találhatunk identitást a megfosztottság árnyékában? Hogyan őrizhetjük meg egy már életében elveszett generáció emlékét, még a halálon túl is? Ezek a kérdések szövik át a filmre emlékeztető, lírai hangzású, önéletrajzi ihletésű regényt, amelyet a válaszok keresésének keserű reménytelensége kísér. A szöveg mélyen belemerül a lélek titkaiba, felfedezve a múlt fájdalmát és az identitás keresésének labirintusát.
A kötet ünnepélyes bemutatójára december 19-én, este 6 órakor kerül sor a KuglerArt Szalon varázslatos terében. Az esemény során Zoltán Gábor íróval folytat majd élénk eszmecserét a szerző, ami izgalmas betekintést nyújt az alkotás hátterébe.