A 2024-es tél során a nyugati világ vállalatvezetői nem a globális problémák megoldására összpontosítottak.


Tavaly 40 országban zajlottak választások, és az emberek általános elégedetlensége szembetűnő volt. Az Egyesült Királyságtól Dél-Koreán át az Egyesült Államokig a korábban ellenzékben lévő pártok kerültek kormányra. A választók figyelmét a környezetvédelmi és kulturális kérdések helyett inkább a válság által sújtott gazdasági helyzet foglalkoztatta. Ebben a komplex helyzetben a vállalatok jövője nagymértékben azon múlik, hogyan alkalmazkodnak a következő hónapok kihívásaihoz. A Boston Consulting Group (BCG) és a Bloomberg Media Studios közötti együttműködés révén először készült el egy olyan kutatás, amely eltér a hagyományos elemzésektől: a CEO Radar.

A kutatás fókusza most eltér a megszokott tőzsdei jelentések gazdasági teljesítményének elemzésétől; az új megközelítés a jelentésekben feltűnő témák változására, a külső környezet hatásaira és a vezetők, valamint az elemzők nyilatkozataiban megjelenő tartalmak módosulására irányul. A CEO Radar nem csupán egy izgalmas olvasmány, hanem hasznos eszköz is a vezetők számára, amely lehetővé teszi, hogy összehasonlítsák saját prioritásaikat más vezetőkével, valamint a piac által támasztott elvárásokkal.

A BCG és a Bloomberg Media Studios alapos elemzés alá vetett 4 667 tőzsdei jelentést, valamint a hozzájuk kapcsolódó "earnings call"-okat, köztük 783 európai vállalatét. Ezt a friss adatot összehasonlították a korábbi negyedévek körülbelül 5 ezer jelentésével. Miután kizárták a részvényopciókra, bevételi adatokra és egyéb tipikus negyedéves közlésekre vonatkozó témákat, több mint 200 olyan kulcstémát azonosítottak, amelyeket a vállalatok vezetői legalább ötvenszer említettek meg a 2024-es harmadik és negyedik negyedév során. Az elemzés rávilágított arra, hogy a politikai események és változások jelentős hatással voltak a gyorsjelentések során megfogalmazott vezetői üzenetekre. A 2024 negyedik negyedévében közzétett vállalati jelentésekben...

globálisan kirajzolódik az eltávolodás a sokszínűség, méltányosság és befogadás (DEI) és a fenntarthatóság (ESG) témáktól - miközben a természeti katasztrófák említése 2017 óta a legmagasabb szintre emelkedett.

A negyedik negyedév során a DEI (Diverzitás, Egyenlőség és Befogadás) valamint az ESG (Környezetvédelmi, Társadalmi és Vállalatirányítási) témák elmozdulása széles spektrumot ölelt fel, különösen az adózás és a kereskedelem területén. Azonban a különböző földrajzi régiókban eltérő ütemben és mértékben jelentkeztek ezek a változások. A vezérigazgatók helyzete nem könnyű, mivel egyszerre kell koherens globális vállalati stratégiát kialakítaniuk, miközben a nemzeti politikai dinamikákat is figyelembe kell venniük.

A kereskedelemmel kapcsolatos kérdések a vezérigazgatók körében Észak-Amerikában és Ázsiában a negyedik negyedévben sokkal nagyobb hangsúlyt kaptak, mint az előző negyedévben, míg Európában a figyelem csökkent. Az adópolitika említése 18%-kal, az ellátási láncokkal kapcsolatos diskurzus 12%-kal, az új, közelebbi beszállítók keresése 6%-kal, míg a kriptovalutákra vonatkozó utalások 3%-kal emelkedtek. Ezzel szemben az európai jelentésekben az ellátási láncokkal kapcsolatos problémák említése közel 40%-kal csökkent, míg Észak-Amerikában és Ázsiában 10%-os növekedés volt tapasztalható. A vámok említése Európában több mint 40%-kal visszaesett, míg a másik két régióban, Ázsiában és Észak-Amerikában, a vámokra vonatkozó utalások több mint 20, illetve 40%-kal emelkedtek.

Az ESG-témák jelentős csökkenését tükrözi, hogy a globális jelentésekben a célzott üvegházhatású gázkibocsátási értékekre vonatkozó utalások 41 százalékkal csökkentek. Ezen kívül 39-38 százalékkal mérséklődtek az igazgatósági függetlenséggel, valamint a közösségi jogokkal és kapcsolatokkal kapcsolatos említések is. A környezetvédelmi célú ellátási lánc menedzsmentje 30 százalékkal került háttérbe, míg az éghajlatváltozásról szóló utalások 28 százalékkal csökkentek. A karbonsemlegesség említése 27 százalékkal esett vissza, és az üvegházhatású gázok kibocsátásával kapcsolatos hivatkozások is 23 százalékkal csökkentek.

Míg Európában és az Egyesült Államokban a klímával kapcsolatos témák említése folyamatosan csökkent, Ázsiában ezzel szemben éppen ellenkező tendencia figyelhető meg, ahol a klímaváltozás és a karbonsemlegesség kérdései egyre nagyobb figyelmet kapnak. A negyedik negyedévben a DEI (Diverzitás, Egyenlőség és Integráció) témák globálisan 37%-os visszaesést mutattak, de a régiók között jelentős eltérések mutatkoznak, akárcsak a fenntarthatósági kérdések esetében: Ázsiában több mint 30%-os növekedés tapasztalható, míg Észak-Amerikában a sokszínűség említése több mint 50%-kal, Európában pedig több mint 40%-kal csökkent.

Az AI továbbra is a vezetők leggyakrabban felmerülő témájának egyike, és egyértelműen az első helyen áll a technológiai témák között. A mesterséges intelligencia szerepét mindinkább stratégiainak tekintik - ugyanakkor a jelentésekben való megjelenését vizsgálva, újfent jelentkeznek regionális eltérések is. Az AI említése a jelentésekben Európában 39 százalékkal, Észak-Amerikában pedig 1 százalékkal csökkent, míg Ázsiában 21 százalékkal nőtt. Az AI-témákon belül az AI-ügynökök (AI-agensek) említése szignifikánsan emelkedett, az egy negyedévvel korábbi 24-ről 105-re, miközben egy januári BCG felmérés szerint a vezetők 67 százaléka gondolkodik AI-ügynökök alkalmazásáról az AI-transzformáció során.

A BCG és a Bloomberg Media Studios közötti elemzés rávilágít egy figyelemre méltó különbségre: a vezetők és a tőzsdei elemzők által említett témák között óriási eltérések tapasztalhatók.

Mindezeket a különbségeket figyelembe véve, megfigyelhető, hogy a negyedéves jelentésekben a vezérigazgatók által említett környezetvédelmi témák száma jelentősen csökkent. Az elemzők pedig szinte teljesen figyelmen kívül hagyják az olyan kulcsfontosságú kérdéseket, mint a klímaváltozás, annak hosszú távú egészségügyi következményei, az energiaátmenet vagy a karbonsemleges működés. Amikor a környezetvédelem kerül terítékre, az elemzők figyelme főként a taktikai szempontokra összpontosul, például a lítium, a bioüzemanyagok és az atomenergia témaköreire.

Bár a politikai prioritások változása több országban is lassíthatja az éghajlatváltozással kapcsolatos intézkedéseket, és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló szabályozások gyakran nem elég világosak, a globális vállalatoknak továbbra is szembe kell nézniük az egyre növekvő kockázatokkal. Ezek a kockázatok a szélsőséges időjárás következményeként érinthetik működésüket, infrastruktúrájukat és ellátási láncaikat. A BCG és a Bloomberg Media Studios elemzései alapján várható, hogy a vezérigazgatók egyre inkább...

akkor tudják majd megtartani a befektetőiket, ha elköteleződnek az éghajlati célok mellett

és a kockázatok mérséklését is figyelembe vevő üzleti terveket tesznek le az asztalra.

* Az amerikai elnöknek a múlt hétvégén meghozott vámintézkedései nyomán nem lesz meglepetés, hogy a "kereskedelmi háború" kifejezés megjelenése a negyedéves jelentésekben bizonyára újabb csúcsokat fog dönteni idén.

A Federal Reserve, az Egyesült Államok központi bankja, 2024 szeptemberében először csökkentette a kamatlábakat 2020 óta. Ez a lépés jelentős hatással volt a gazdasági diskurzusra: a "kamatlábak" kifejezés említései 9%-kal csökkentek 2024 utolsó negyedévében. Ugyanakkor, ha a jelenlegi vámintézkedések következtében kereskedelmi háború törne ki, a kamatlábak témája 2025-ben várhatóan újra középpontba kerülhet.

A 2024 negyedik negyedévében az egyesülési és felvásárlási (M&A - Mergers és Acquisitions) stratégiák iránti érdeklődés 28 százalékkal visszaesett. A csökkenő amerikai kamatlábak, a lazuló szabályozási környezet és az USA Kongresszusának adócsökkentés iránti hajlandósága azt sugallja, hogy az M&A piac 2025-ben újra fellendülhet. Ebből kifolyólag ez a téma ismét a figyelem középpontjába kerülhet.

Related posts