A jövő évi G20-csúcsra nem kap meghívót Putyin - Világgazdaság
Vlagyimir Putyin számára egy kiemelkedő jelentőségű külföldi utazás meghiúsult, miután a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot bocsátott ki ellene. Ez az esemény jelentős hatással van a nemzetközi politikai színtérre, és új dimenziókat nyithat a diplomáciai kapcsolatokban.
Nem küld meghívót a Dél-Afrikai Köztársaság Vlagyimir Putyin orosz elnöknek - jelentette be a dél-afrikai elnök szóvivője. A döntést azzal indokolták, hogy az orosz államfő ellen a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki.
A Dél-afrikai Köztársaság, amely december elsején vette át a G20-as csoport soros elnöki posztját, úgy döntött, hogy nem hívja meg Vlagyimir Putyin orosz elnököt a 2025 novemberére tervezett csúcstalálkozóra. Ezt az információt a The Kyiv Independent ukrán hírportál közölte.
A döntés hátterében a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által kiadott letartóztatási parancs áll, amely miatt Putyin a BRICS tavalyi johannesburgi csúcstalálkozóját is kihagyta korábban.
„Tedd különlegessé a nyilatkozatodat” – fogalmazott Vincent Magwenya, Dél-Afrika elnökének szóvivője a TASZSZ orosz hírügynökségnek.
Az ICC 2023 márciusában kiadott egy elfogatóparancsot Vlagyimir Putyin ellen, háborús bűncselekmények gyanúja miatt, kiemelve az ukrán gyermekek Oroszországba történő kényszerített deportálását. Ez a döntés arra kötelezi az ICC-hez csatlakozott országokat, hogy letartóztassák az orosz elnököt, amint átlép a területükre.
Putyin már az idén novemberi brazíliai G20-csúcsról is távol maradt, helyette Szergej Lavrov külügyminiszter képviselte Oroszországot.
Viszont nem minden nemzet hajlandó alávetni magát az ICC határozatainak.
A Nemzetközi Büntetőbíróságnak nem ez az egyetlen ellentmondásos, hivatalban lévő állami vezető ellen hozott döntése. Néhány héttel ezelőtt újabb elfogatóparancsokat bocsátottak ki, ezúttal Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnök, Joáv Gallant volt izraeli védelmi miniszter, valamint Mohammed Deif, a Hamász vezetője ellen a gázai háború kapcsán állítólagosan elkövetett háborús bűncselekmények miatt.
A lépést számos ország, például az Egyesült Államok és Magyarország is elítélte. Orbán Viktor miniszterelnök nemcsak arról biztosította izraeli hivatali partnerét, hogy Magyarország nem tervez az ICC döntésének végrehajtására, hanem látogatásra is meghívta Netanjáhút, aki hálásan köszönetet mondott a támogatásért.