Olaf Scholz bizalmi szavazásra készül, amely saját politikai helyzetét érinti.


Olaf Scholz német kancellár szerdán terjeszti elő a német parlament számára a bizalmi szavazásra vonatkozó kérelmét - értesült a Reuters hírügynökség. Scholz vezetésével a szociáldemokrata, zöld és szabaddemokrata pártok alkotta kormánykoalíció három évnyi működés után novemberben összeomlott. A német politikai rendszer sajátosságai miatt nem lehet egyszerűen új választásokat kiírni, ezért a jelenlegi helyzet megoldására elengedhetetlen a bizalmi szavazás lebonyolítása.

Ha Scholz a december 16-i szavazáson a várakozásoknak megfelelően alulmarad, akkor elkerülhetetlenné válik a parlament feloszlatása, ami előrehozott választásokat vonna maga után. A kormány és az ellenzék közötti megállapodás értelmében ezekre a választásokra február 23-án kerülne sor.

Jelenleg a konzervatív ellenzék tűnik a legnagyobb győzelmi esélyekkel bíró politikai erőnek, ahogy azt egy hétfőn publikált közvélemény-kutatás is mutatja, amely szerint támogatottságuk elérheti a 31 százalékot. Őket követi a szélsőjobboldali AfD 18 százalékkal, míg az SPD, Scholz pártja, 17 százalékkal és a Zöldek 13 százalékkal állnak mögöttük. Az FDP és az újonnan alakult Sahra Wagenknecht Szövetség (SWB) kis különbséggel, de éppen a 5 százalékos küszöb alatt helyezkednek el.

Az elemzők figyelmeztetnek arra, hogy a közvélemény-kutatások eredményei gyorsan átalakulhatnak, és a szavazók már nem mutatnak olyan erős lojalitást a pártok iránt, mint régebben. Például a 2021-es választási kampány során a konzervatívok néhány hónap leforgása alatt elveszítették azt a győzelembe vetett hitet, amely korábban biztosnak tűnt számukra.

A Reuters hírei szerint a bizalmi indítvány benyújtása nem sokkal azután történik, hogy Michel Barnier francia miniszterelnök és kormánya részt vett a bizalmatlansági szavazáson.

A német kormánykoalíció november elején összeomlott, de a belső feszültségek már 2021-es megalakulásuk óta egyre nyilvánvalóbbá váltak. Az elmúlt másfél év során ezek a feszültségek olykor olyan intenzívvé váltak, hogy felmerült a kérdés: vajon elérkezett-e a közös kormányzás végének ideje. Tavaly ősszel a költségvetés tervezése során a koalíciós pártok vezetői heves vitákba keveredtek, míg idén ősszel a következő évi költségvetés kapcsán egyre világosabbá vált, hogy milyen eltérő elképzelések élnek a három párt vezetői között.

Olaf Scholz kancellár aztán a november 6-án tartott esti sajtótájékoztatóján jelentette be: meneszti Christian Lindner szabaddemokrata pénzügyminisztert, aki erre azzal reagált, hogy kilép pártjával a koalícióból. Az országban a koalíció felbomlása óta nagyrészt megállt a politikai döntéshozatal. Ennek ellenére november végén a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnökségének egyhangú döntéséből kiderült, a párt ismét Olaf Scholzot jelölné kancellárnak.

Related posts