Orbán készséggel nyújt támogatást azoknak a politikai szereplőknek, akiket a hazájukban vádakkal illetnek.


Orbán Viktor nem válogat, ha a saját bel- vagy külpolitikai érdekei úgy kívánják, akár a legkétesebb figurákat is hajlandó támogatni, védeni vagy segíteni. Számára nem számít, hogy az általa szorosra fűzött kapcsolatban álló személyt korrupcióval vádolják, elítélték, vagy éppen olyan súlyos gyanúval illetik, mint hogy megpróbált megmérgezni egy politikai riválist, esetleg puccs előkészítésével vádolják meg. Orbán számára kizárólag az a lényeg, hogy az adott személy az ő politikai céljait szolgálja. Ez a téma ismét a figyelem középpontjába került, hiszen a hírekben megjelent a bukott brazil elnök, Jair Bolsonaro esete, aki ellen puccskísérlet vádjával indítottak eljárást. Emlékezetes, hogy Bolsonaro a brazil hatóságok elől menekülve a brazíliai magyar nagykövetségen keresett menedéket. De nem ő az egyetlen, akire Orbán kiterjesztette a támogatását: említhetjük Nikola Gruevszkit, az elítélt észak-macedón ex-kormányfőt, a néhai szaúdi milliárdos Ghaith Pharaont, a lengyel politikus-üzletember Daniel Obajteket, vagy akár Marcin Romanowski korábbi lengyel miniszterhelyettest is. Az ilyen kapcsolatok jól tükrözik, hogy a politikai érdekek gyakran felülírják a morális megfontolásokat.

A brazil főügyész hivatalosan vádat emelt Jair Bolsonaro volt elnök ellen, miután kiderült, hogy a 2022-es választási veresége után puccskísérletet tervezett, hogy megőrizze hatalmát. Az MTI tudósítása alapján a Népszava arról számolt be, hogy a vádak között szerepel utódja, Luiz Inácio Lula da Silva megmérgezésének, valamint Alexandre de Moraes, a legfelsőbb bíróság egyik bírájának megölésének terve is. Az ügyben összesen 33 másik személyt is megvádoltak, közöttük volt miniszterek és a haditengerészet korábbi vezetője is. Bolsonaro tagadja a vádakat, de a főügyész döntése egy részletes, több mint 800 oldalas rendőrségi jelentésre épül.

Nem csoda, ha ismerősen cseng az olvasók számára Bolsonaro neve. Ahogy a New York Times videófelvételekkel és képekkel közölt cikkére alapozva a Hírklikk is megírta: négy nappal azután, hogy puccskísérlet gyanúja miatt elkobozták az útlevelét, a korábbi elnök Magyarország brazíliai nagykövetségén kapott menedéket. Mint köztudott, a nagykövetség az adott ország területének számít, és oda mindenki csak engedéllyel léphet be. Értelemszerűen ott a fogadó országok hatóságai senkit nem tartóztathatnak le. A szuverenitására oly kényes magyar kormány tehát tevőlegesen beavatkozva a szuverén Brazília belpolitikai életébe, lehetővé tette Bolsonarónak, hogy 2024 február 12. és 14. között a magyar misszió területén éljen, ahol ez idő alatt ott tartózkodott a nagykövet, Halmai Miklós magyar munkatársaival, miközben a brazilokat - persze - hazaküldték. Bolsonaro vendégül látását a képviselet egyik munkatársa is megerősítette, Bolsonaro pedig maga sem tagadta, hogy a nagykövetségen lett volna.

Orbán Viktort már évek óta körbelengik a hasonló botrányos ügyek, amelyek miatt - mint korábban fogalmaztunk - kétes hírnévre tett szert Magyarország. Ezt akkor annak kapcsán írtuk, hogy Orbán Viktor menedéket adott a börtön elől menekülő észak-macedón (politikai) kebelbarátja, Nikola Gruevszki bukott kormányfőnek. Hasonlóképpen befogadta a nemzetközi körözés alatt állt néhai szaúdi milliárdost, Ghaith Pharaont is. Ám az ő esetük csak a jéghegy csúcsa, több - másutt körözött, megvádolt - (ex-)politikusnak és "üzletembernek" nyújtott menedéket vagy menekülési útvonalat és állomást, lehetőséget a vagyonkimentésre a jelek szerint bizonyos típusú embereket szívélyes vendégszeretettel fogadó orbáni Magyarország. Köztük szép számmal voltak olyanok, akikkel a miniszterelnök is bizonyítottan találkozott, illetve, akikkel jóban volt, továbbá akikkel a családtagjai és/vagy az üzleti életben hozzá(juk) közelálló cégvezetők üzleteltek.

A Ghaith Pharaon körüli "befogadás" valóban felháborító esemény volt: a nemzetközi körözés alatt álló, elhunyt szaúdi milliárdos beutazását Orbán Viktor arab üzleti kapcsolatai között kiemelkedő szerepet játszó Zaid Naffa, Jordánia tiszteletbeli konzulja intézte. Naffa, aki a terrorizmus megelőzésére irányuló átvilágításon megbukott, segítette Pharaont, akinek pénzügyei révén kapcsolatba került iszlamista terrorszervezetekkel. Pharaon az időskorát Orbán Viktor közvetlen közelében töltötte el. A két férfi között szoros kapcsolat állt fenn, hiszen 2016-ban Zaid Naffát többször is lencsevégre kapták, amint Orbán vejével, Tiborcz Istvánnal és a körözött Ghaith Pharaonnal kávézik Budapest egyik legelőkelőbb szállodájának teraszán.

A független sajtó révén Magyarországon különös figyelmet kapott Nikola Gruevszki esete, aki 2018 novemberében, mielőtt börtönbe vonult volna, titokzatos körülmények között, valószínűleg a bécsi egyezményt súlyosan megsértve, magyar diplomáciai támogatással érkezett az országba. Érvényes okmányok nélkül, de rejtélyes engedéllyel lépett be, majd rekordgyorsasággal menekültstátuszt is kapott. A szkopjei hatóságok nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene, de Gruevszki boldogan él Budapesten, ahol üzleti tevékenységet is folytat, sőt, politikai nyilatkozatokat is tesz. Legutóbbi Facebook-bejegyzésében a macedón igazságszolgáltatás reformjának szükségességéről értekezik, érdekesen úgy, hogy az ő elítélését igazságtalannak tüntesse fel. Emellett nem elhanyagolható tény, hogy Gruevszki és Orbán Viktor között szoros kapcsolat áll fenn, hiszen mindkettőjük nevét érinti az amerikai Globális Magnitzky Törvény, amely Rogán Antalt is szankcionálta. E törvény keretein belül Orbán egyik legfontosabb minisztere szintén szerepel azon a listán, amelyen Orbán Viktor, valamint több családtagja és más miniszterek neve is megtalálható.

De menjünk tovább: még a Napi.hu (Ma már Economx.hu) által 2022. márciusában megírt botrány: a 2015 előtti moszkvai bekötésű ukrajnai Janukovics-kormány két minisztere - Mikola Priszjazsnyuk és Eduard Sztavitszki - nyomaira bukkantak egy fővárosi ingatlan szövevényes offshore-céghálójában. Nem tudni, hogy a magyar hatóságok milyen lépéseket tettek a sokáig nemzetközi körözés alatt álló személyek esetében, de a közelükbe érő vagyontárgyakat biztosan nem fagyasztották be - írta akkor a portál.

És akkor ott van Daniel Obajtek ügye is. Az ő neve nem csenghet túlságosan ismerősen a magyarok fülében, holott ő sem senki: a lengyel Orlen olaj- és gázipari vállalatnak az ügyészség által keresett korábbi elnök-vezérigazgatója, a PiS EP-képviselőjelöltje. Mint azt tavaly júniusban a VSquare több hónapig tartó aprólékos nyomozással kiderítette: Obajtek Budapesten rejtőzködik, mégpedig egy olyan, Andrássy úti luxuslakásban, amelynek (miként az egész háznak) a tulajdonosa egy, az Orbán-kormányhoz közelálló, a kormányfő vejével, Tiborcz Istvánnal üzleti kapcsolatban álló cég, a BBID ingatlanfejlesztő társaság. A nyomozást magát és a bizonyítékokat pontról pontra bemutatta az oknyomozó csapat, kiegészítve képekkel és az érintett által a közösségi oldalain posztolt videókkal és fotókkal.

A HVG tavaly decemberi beszámolója szerint egy újabb botrány rázta meg a politikai életet, amikor Marcin Romanowski, egykori lengyel miniszter-helyettes, politikai menedékjogot kapott Magyarországon. Romanowskit hazájában 11 különböző bűncselekménnyel vádolják, köztük súlyos csalásokkal, sikkasztással és hatalommal való visszaéléssel, amelyek összesen körülbelül 25 millió dollárnyi zloty eltulajdonítását jelentik. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a döntés hátterében a Lengyelországban kialakult "jogállamisági válsághelyzetet" emelte ki. Az ügy már hosszú ideje zajlik, a hatóságok pedig több prominens személy, így Zbigniew Ziobro volt igazságügyi miniszter körül is nyomoznak, házkutatások és őrizetek formájában.

Related posts