Figyelem, figyelem! A ragadós száj- és körömfájás terjedése miatt komoly problémák alakultak ki, és már az M1-es autópályán is számítani lehet jelentős változásokra. Érdemes felkészülni, mert a helyzet komolyan érintheti az utazásokat és a közlekedést.


Egyre több intézmény dönt úgy, hogy bezárja a kapuit a ragadós száj- és körömfájás terjedése miatt. Emellett különféle intézkedéseket is bevezettek a helyzet kezelésére.

A ragadós száj- és körömfájás olyan komoly problémát okoz Magyarországon, hogy indokolttá váltak a még drasztikusabb intézkedések, amelyek több intézmény bezárását, valamint a közutak forgalmának módosítását is magukban foglalják.

Ahogyan azt a 168.hu is riportálta, március hónapban ötven év szünet után ismét felbukkant Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás. A betegség jeleit egy Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarhatartó telepen fedezték fel, ami miatt az érintett állományt el kellett távolítani. Sajnos ez sem volt elegendő ahhoz, hogy megakadályozzák a járvány terjedését, hiszen a betegség már a főváros környékére is eljutott.

A betegség rendkívül gyorsan terjed, és elsősorban a párosujjú patás állatokat sújtja, mint például a szarvasmarhát, juhokat, kecskéket és sertéseket. Bár létezik oltási lehetőség a kórokozó ellen, a szakértők hangsúlyozzák, hogy ez csupán a betegség előrehaladásának lassítására alkalmas, nem pedig a megelőzésre. Az oltás célja inkább a vírusürítés mértékének mérséklése. A 168.hu beszámolója szerint előfordulhat, hogy egyes állatok felépülnek a betegségből, azonban ez egy hosszú és megterhelő folyamat, és a legtöbb esetben az állatok annyira legyengülnek, hogy sajnos elpusztulnak. Éppen ezért a magyar és uniós irányelvek szerint, ha csak egyetlen fertőzött egyed is felbukkan a területen, az egész állományt le kell vágni.

Sokan érzékenyen reagálhatnak a témára, ám a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal éppen a sokkoló vizuális tartalmakkal szeretné felhívni a figyelmet a helyzet súlyosságára. A közösségi médiában közzétett bejegyzésükben kiemelik, hogy számos tévhit kering a járvánnyal kapcsolatban, amelyek végzetes következményekkel járhatnak, ha nem figyelünk oda.

Sokan azt sem értik, hogy a fertőzés hihetetlenül könnyen terjed, és akár egy cipőtalpon is behurcolhatják a látogatók egy telepre vagy egy állatkertbe a vírust. Annak érdekében, hogy érzékeltessék, milyen szenvedést okoz mindez az állatoknak, egy sokkoló fotósorozatot tettek közzé a beteg állatokról. A betegség a szájban és a lábakon is hólyagos sebeket idéz elő, amelyek annyira fájdalmasak, hogy az állatok még az evést is mellőzik. Ennek következtében vészesen legyengülnek.

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Hírportál, a Kisalföld hírei szerint a hatóságok úgy határoztak, hogy fertőtlenítőszőnyegeket telepítenek egyes közutakra, beleértve az M1-es autópályát is. Az első ilyen speciális eszközöket Mosonmagyaróvár közelében, Levél település környékén helyezték el, de várhatóan további útszakaszokon is szükség lesz ezek használatára az autósok számára.

Továbbra is egyre több állatkert és vadaspark zár be, és ahogyan arról már a 168.hu is beszámolt, Ausztria is lépett: összesen 23 kisebb határátkelőt, köztük a magyar határt is lezárják, hogy így védekezzenek a járvány ellen.

Related posts