Fedezd fel a bencés rend gazdag történelmét a Pannonhalmi Főapátságban megnyílt új régészeti kiállításon! Az esemény különleges betekintést nyújt a múltba, bemutatva a bencések életét és munkásságát. Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy részese legyél ennek a


Tihany, Bakonybél és Budapest után most a Pannonhalmi Főapátság ad otthont a "Királyok, Szentek, Monostorok" című vándorkiállításnak. A HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont által rendezett tárlat különleges élményt kínál, amely április 21-ig látogatható a főapátság lenyűgöző környezetében. Ne hagyja ki ezt az egyedülálló lehetőséget, hogy felfedezze a történelmi és kulturális kincseket!

A február 14-én megnyílt kiállítás különleges utazásra hívja a látogatókat, amely a tihanyi, bakonybéli, pannonhalmi és almádi bencés monostorok korai időszakának lenyűgöző világába vezet. A régészeti, művészettörténeti és bioarcheológiai megközelítések révén a tárlat bemutatja, milyen gazdag és sokszínű örökséget hagytak hátra a bencés szerzetesek. A 2021 és 2024 között folytatott kutatások eredményei rávilágítanak, hogy a korai bencés szerzetesség történeti és építészeti emlékei még számos rejtélyt rejtenek, amelyek felfedezésre várnak. A megnyitóról a pannonhalmifoapatsag.hu oldal tájékoztatott.

A kiállítás megnyitóján Balogh Balázs, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont vezetője hangsúlyozta, hogy a projekt – amelynek egyik legfontosabb eredménye a vándorkiállítás – három jelentős szakaszban valósult meg 2020. december 1. és 2024. december 31. között. Az első fázisban a Tihanyi Királykripta kutatására összpontosítottak. Az ásatások során az egyik alapvető kérdés az volt, hogy fellelhető-e bármi a régi királyi temetkezés nyomaiból, valamint hogy a későbbi évszázadok során végzett használat milyen hatásokat gyakorolt az épületre, és mennyire tekinthető a jelenlegi altemplom a 11. századi eredetinek.

A második szakaszban a bakonybéli monostor udvarán intenzív régészeti kutatások zajlottak, melyek során sikerült felfedezni a kerengő maradványait, valamint pontosan meghatározni a korai monostor épületeinek elrendezését. Ezen kívül Bakonybél-Szentkúton megkezdték a feltételezett remetebarlang feltárását, továbbá a Tihanyi-félsziget Lidar-felmérése is megtörtént - tette hozzá.

A harmadik szakaszban tudományos megközelítéssel elemezték az almádi nemzetiségi bencés monostorok temetkezési szokásait, továbbá feltárták a pannonhalmi monostor északi udvarát, ahol egy korai szerzetesi temetőt fedeztek fel – számoltak be róla.

A bencés szerzetesség több mint ezer éve formálja Magyarország hitbeli, tudományos és kulturális hagyományait. A korai monostorok nem csupán az imádság színhelyei voltak, hanem jelentős központok az oktatás, a könyvmásolás, a gyógyítás és a mezőgazdaság terén is. Ez a kiállítás, valamint a mögötte álló tudományos kutatás azt tanúsítja, hogy a bencés örökség nemcsak a múltunk elválaszthatatlan része, hanem a jelenünk és a jövőnk alapvető pilléreit is képezi.

„Tedd különlegessé a mondandódat!” – javasolta Balogh Balázs.

Várszegi Asztrik, a nyugalmazott pannonhalmi főapát, a mai ember háborús veszélyekkel teli életéről beszélt, hangsúlyozva, hogy Isten kegyelme továbbra is velünk van. "Bár fájdalmas látni egykori monostoraink pusztulását, mégis örömmel tölt el, hogy van egy olyan nemzedék, amely felfedezi és újraértelmezi a romokat. Ez segít nekünk abban, hogy tanuljunk a múltból és tisztábban hallhassuk a gyökereink üzenetét" - mondta az atya.

Related posts