Robotok a kutyák kihívásában - különleges agility-versenyt tartottak - Üdvözlet Magyarországról!


A "kutyaszabású" robotok jelenleg még joystick használatával navigálnak, de ennek ellenére sikeresen végigjárták a pályát.

Furcsa verseny zajlott tegnap az Eötvös Loránd Tudományegyetem lágymányosi kampuszán tegnap, számolt be róla az egyetem honlapján. Az Etológia Tanszék kutatói a világon elsőként kutyákat és robotokat eresztettek össze ügyességi pályán, persze nem csak szórakoztatásból. A kutatók célja az volt, hogy lássák, vajon hol tart a szociális robotok fejlesztése. Az első Magyar Kutya és Négylábú Robot Agility Versenyen a szakemberek a legújabb robotikai trendekről és azok társadalmi hatásairól is megosztották tudásukat.

A verseny során a Top Mancs Kutyaiskola és a Kutyával az Emberért Alapítvány színeiben öt kutya mutatta meg, milyen az, amikor kezdő, illetve világbajnokságot megjárt kutyák futnak az agilitypályán. A robotok versenyében a Bastion Group, az Infuze Robotics, a HUN-REN SZTAKI, az Óbudai Egyetem és a hazai csapat, vagyis az ELTE Etológia Tanszék négylábúi (illetve az őket joystickkel irányító fejlesztők) mérték össze ügyességüket. A versenyt Gácsi Márta, az Etológia Tanszék vezető kutatója vezette le, aki a gyakorlatot is jól ismerő kutyakiképző és agility versenybíró.

"Ezek a négylábú robotok részben kínai (Unitree), részben amerikai (Boston Dynamics) gyártásúak. A technológia nagyon előre mutató, és bár a gyártásban nem biztos, hogy versenytársak lehetünk, a felhasználás kérdésében, annak megállapításában, hogy miként válhatnak ezek az eszközök igazán értékessé, a magyar kutatók összefogása is sikeres lehet. A háttérként szolgáló tudományág, az etorobotika magyar találmány, a világon mi kezdtünk először azzal foglalkozni, hogy a technológiát hogyan lehet a viselkedéskutatás eredményeivel összekötni és sikeresen továbbfejleszteni" - mondta el Miklósi Ádám akadémikus, az ELTE Etológia Tanszék egyetemi tanára, az etorobotika tudományának megalapítója.

A rendezvény során a legkiválóbb robotokat és kutyákat jutalmazták, emellett külön díjat kaptak azok is, akik kreatív és egyedi megoldásokat alkalmaztak. Különösen figyelemre méltó volt a HUN-REN SZTAKI által fejlesztett Macskafogó nevű robot, mely bár nem tudott ugrani, és az ugróakadályok átlépése néha problémát jelentett számára, végül ügyes manőverrel eltávolította az utolsó rudat az útból.

Az ELTE Etológia Tanszéken már két évtizede folynak izgalmas etorobotikai kutatások, amelyek célja az embereket támogató robotok optimális szociális viselkedésének feltérképezése. "Mi voltunk az elsők a világon, akik kutya-robot akadályversenyt szerveztünk. Ma ezek a különféle méretű robotok már rendelkeznek azzal a képességgel, hogy - bár emberi közreműködéssel - akadálypályák legyőzésére is képesek" - osztotta meg a verseny hátterét Miklósi Ádám.

A kutató megjegyezte: "Sokszor hallom, hogy amikor az emberek egy ilyen négylábú robotot látnak, az első kérdésük az, hogy 'Tényleg, de mire jó ez az egész?'. Ez egy nagyon lényeges és egyben komoly kihívás a mérnökök számára. Mert hiába haladunk a technológiai fejlődés útján, ha nem konkrét célokra és funkciókra irányítjuk ezeket a fejlesztéseket. Éppen ezért hoztuk létre ezt a szórakoztató versenyt a robotok számára, hogy rávilágítsunk a robotika jelenlegi korlátaira, és ösztönözzük a mérnököket és fejlesztőket, hogy értékes és hasznos megoldásokat keressenek."

A verseny lezárulta után az ELTE Harmonia termében a szakértők rövid, de tartalmas előadások keretében elemezték a technológiai helyzetkép aktuális állását. Miklósi Ádám az etorobotikáról és a szociális robotok fejlődéséről osztotta meg gondolatait, míg Botzheim János, az ELTE Mesterséges Intelligencia Tanszékének egyetemi docense a robotikai fejlesztések korlátait tárta fel. Körömi János, az Infuze Robotics ügyvezető igazgatója a vállalati szektor kihívásait és lehetőségeit vázolta fel. Majdik András, a HUN-REN SZTAKI tudományos munkatársa pedig a négylábú robotok alkalmazásával kapcsolatos mesterséges tér-intelligencia kutatásairól adott részletes beszámolót.

A robotfejlesztés pszichológiai aspektusait is érintettük, amikor Csukonyi Csilla, a Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetének adjunktusa a robotok társas szerepéről beszélt. Előadásában arra a kérdésre kereste a választ, hogy vajon képes-e egy robot valódi társas kapcsolatot kialakítani az emberekkel. Az esemény egy kerekasztal-beszélgetéssel zárult, amelyet Zsiros László Róbert, az Etológia Tanszék kutatójának irányításával tartottak. Itt a középiskolás diákok és szakmai érdeklődők lehetőséget kaptak arra, hogy közvetlenül kérdéseket tegyenek fel az előadóknak, így interaktív párbeszéd alakult ki a témáról.

"Napjainkban izgalmas átmeneti időszakot élünk, amely tele van lehetőségekkel. Közös felelősségünk, hogy a társadalom egyre mélyebben megismerje és megértse az új technológiai vívmányokat" - emelte ki Körömi János.

Related posts