...és a korty után mély levegőt vett, mintha a világ minden gondját akarta volna elűzni. Az arca kicsit elgondolkodott, a szemei pedig csillogtak, mint aki egy titkos felfedezés küszöbén áll. A pohárban tükröződő fények játékában pedig valami különös eltö
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfő délelőtt Moszkvában fogadta Szijjártó Pétert, aki négyfős kíséretével érkezett. A találkozó, amely körülbelül negyedóráig tartott, élőben követhető volt a magyar külügyminiszter Facebook-oldalán. A Telex tudósítása alapján a megbeszélést Lavrov indította, és az első három percben hangsúlyozta, hogy Oroszország nagyra értékeli Orbán Viktor "független politikai irányvonalát". Kiemelte Magyarország őszinte erőfeszítéseit a béke helyreállítása érdekében, és megjegyezte, hogy véleménye szerint mind az orosz, mind a magyar gazdaságban tartós növekedés tapasztalható.
A videó alapján ezután a magyar külügyminiszter beszélt, körülbelül 3 percig arról, hogy fokozni kell a magyar kormányzat békemissziójának erőfeszítéseit az ukrajnai háború minden eddiginél súlyosabb eszkalációs kockázata miatt, és szerinte nyitva kell tartani a diplomáciai csatornákat.
Ezt követően ismét Lavrov, az orosz külügyminiszter lépett a középpontba, és a következő tíz percben - ahogy a Telex is tudósít róla - Szijjártónak nem is adta meg a szót, így csak ő osztotta meg gondolatait. Lavrov a figyelmet ismét az ukrajnai helyzetre irányította, és hosszasan fejtegette, hogy akik a békét ellenzik, valójában saját népük érdekeit sem védik. Kiemelte, hogy Kína, Dél-Afrika és több arab ország is hasonló kezdeményezéseket támogat Orbán Viktor békemissziójához kapcsolódóan. Ezt követően Lavrov arra is rávilágított, hogy Kijev terroristának bélyegzi azokat az orosz állampolgárokat, akiknek jogai – az anyanyelvük, vallásuk és információhoz való hozzáférésük – csorbultak.
"Azt gondolom, hogy ez az elsődleges oka annak, hogy ezeknek az embereknek a jogait védelmeznünk kell" - mondta Lavrov, aki rezsimnek nevezte az ukrajnai vezetést. A Telex megjegyzése szerint a videón érzékelni lehet a feszült hangulatot, Lavrov szavai közben ezen a ponton Szijjártó Péter nagyot kortyolt az italából.
"Azt gondolom, hogy a nyugati diplomácia, legyen a NATO, az EU vagy az USA diplomáciája, az emberi jogokra csak akkor terjed ki, ha nem az Ukrajna területén élő oroszokra terjed ki. Mi lesz azokkal az oroszokkal, akik Ukrajna területén élnek, és akiknek a jogai csorbulnak? Ez a fajta hozzáállás, ez a kettős mérce egyenlő egy olyan politikai szándékkal, ami minden orosz ellen irányul" - mondta Lavrov. Az orosz külügyminiszter szerint ennek elsődleges oka, hogy a NATO egyre inkább keletre húzódna, és szeretné bevonni Ukrajnát a szövetségbe. "Ez a kontextus közvetlen katonai fenyegetést jelent Oroszország számára" - mondta az orosz diplomácia vezetője, hozzátéve, hogy Putyin elnök kifejezte, hogy Ukrajna NATO-csatlakozása nem elfogadható Oroszország számára.
Utóbb Szijjártó Péter már arról posztolt, hogy az amerikai adminisztráció döntése a Gazprombank szankciós listára helyezéséről nehéz helyzetbe hozza az orosz energiaforrásokat használó közép- és délkelet-európai országokat, köztük Magyarországot is. "Ma Alexander Novak energetikáért felelős miniszterelnök-helyettessel és a nagy orosz energia cégek vezetőivel ültünk össze a probléma megoldása érdekében. Jó hír, hogy az orosz partnerek arról biztosítottak minket, hogy teljes mértékben elkötelezettek és érdekeltek az együttműködés és a szállítások folyamatosságának fenntartása mellett" - írta.