Ne dolgozzon senki most a magyar földeken ebben a formában: sok gazda erről talán nincs is tudomása - Agro Napló.

A tavaszi mezőgazdasági munkák megkezdésével megnő a villamosenergia-hálózatok közelében bekövetkező balesetek kockázata, ezért fontos a fokozott odafigyelés, függetlenül attól, hogy a vezetékek a föld felett vagy alatt helyezkednek el. Egy apró figyelmetlenség is áramütéshez vagy jelentős anyagi károkhoz vezethet - olvasható az E.ON Hungária Csoport, az MVM Csoport és az OPUS ENERGETIKA Csoport közös közleményében.
Az áramhálózatok tervezésekor a vezetékek helyzetét gondosan úgy alakítják ki, hogy megfelelő távolságot tartsanak a talajtól. Ennek ellenére sajnos időnként balesetek történnek, gyakran magas, kosaras vagy gémes járművek miatt. A leggyakoribb esetek közé tartozik, amikor mezőgazdasági gép vagy építőipari munkagépek ütköznek a hálózati oszlopokkal, ami azok kidőléséhez, a légvezetékek elszakadásához vezethet. Továbbá, sokszor a munkagépek legmagasabb része érintkezik a feszültség alatt álló vezetékekkel. E problémákra válaszul a három szolgáltató közös kampány keretében kívánja felhívni a figyelmet a vezetékek közelében végzett munkálatok kockázataira. A veszélyforrások tudatosítása és az alapvető biztonsági szabályok betartása kulcsfontosságú lehet az élet védelme érdekében.
**Magas gépek és légvezetékek: A biztonságos mezőgazdasági munkavégzés alapelvei** A modern mezőgazdasági gépek mérete drámaian megnövekedett az utóbbi években, ami fokozott figyelmet igényel a légvezetékek közelében végzett munkák során. Különösen a magas munkagépek, mint például a talajművelők, tárcsák, magágykészítők, teleszkópos rakodók és permetező karok esetében elengedhetetlen a körültekintés. Az áramszolgáltatók hangsúlyozzák, hogy gépi munkavégzés előtt alaposan fel kell térképezni a munkaterületet, és ellenőrizni kell, hogy vannak-e olyan légvezetékek, amelyek potenciálisan veszélyeztethetik a munkagépek működését. Mielőtt bármilyen tevékenységbe kezdene, győződjön meg arról, hogy a munkavégzés biztonságos keretek között zajlik. Ezzel nemcsak a saját, hanem mások biztonságát is megóvja.
A rakomány magassága kiemelkedő jelentőséggel bír! Különösen a bálák, termények és más hasonló, magas rakományok esetében elengedhetetlen a magassági korlátok szigorú betartása. Amennyiben a rakomány érintkezik az áramvezetékekkel, az könnyen vezethet a vezetékek megsérüléséhez vagy akár szakadásához is. Egy esetleges baleset zárlatot idézhet elő, amely nemcsak a rakomány, hanem súlyos esetben a jármű tűzveszélyével is járhat. Mezőgazdasági területeken, ahol áramvezetékek és oszlopok találhatók, különösen fontos, hogy a szántást és a gépi öntözést kiemelt figyelemmel végezzék.
A munkagépek szélessége kulcsfontosságú tényező: A betakarítógépek szélessége akár 8-10 méterig is terjedhet, így a nem megfelelően megválasztott fordulási sugár, a figyelmetlen tolatás, vagy a nyitva hagyott ürítőcső következtében könnyen megrongálódhatnak a holttérbe kerülő tartószerkezetek és vezetékek. Mindig ügyeljen arra, hogy az ürítőcsöveket zárva tartsa, és nagyobb gépek tolatásakor kérjen segítséget, hogy biztosabbá tegye a bonyolult manővereket! A széles vagy magas munkagépek nyitását és csukását soha ne végezze vezetékek alatt vagy tartószerkezetek mellett!
A földmunkák során is körültekintőnek kell lenni! A földmunkák, például a mélylazítás során nemcsak a munkaszélesség, hanem a munkamélység is nagyobb, mint régen: akár a 80 centimétert is eléri, ez pedig veszélyeztetheti a föld alatt elhelyezett közműveket. Ahol villamos kábel fut a föld alatt, ne engedje a munkaeszközt 50 centiméternél mélyebben dolgozni! Mielőtt bármilyen földmunkába kezd - legyen szó szántásról, ültetésről vagy mélyásásról -, kérjük előzetesen tájékozódjon a területen található földkábelekről.
Ha vezetékhez ér a gép: maradjon bent! Ha a munkagép - például a felemelt gémmel - eléri a légvezetéket, az egész jármű feszültség alá kerül, ezért a kezelőt a jármű és a föld közötti feszültségkülönbség miatt áramütés érheti. Ebben az esetben ne szálljon ki a gépből, haladéktalanul értesítse az áramszolgáltatót. Mindaddig biztonságban van, míg a járműben maradva semmilyen áramot vezető fém felületet nem érint meg, így legjobb, ha a vezetőülésben ülve marad, amíg megérkezik a segítség. Az áramütés veszélye miatt ilyenkor külső személynek is tilos a munkagépet megközelíteni vagy a vezetéket megérinteni.
Ha mégis el kell hagynia a járművet, így tegye: Ha mindenképpen ki kell szállnia a járműből, mert például az kigyullad, akkor úgy kell kiugrania, hogy közben nem érinti egyszerre a jármű fémrészeit és a talajt. A járművőn keresztül ilyenkor az áram szétterjed a talajban, ami szintén áramütést okozhat. Ebben az esetben ne lépésben, hanem páros lábbal ugrálva távolodjon el legalább 20 méterre a járműtől.
Lényeges hangsúlyozni, hogy a fokozott óvatosság elengedhetetlen a kertészeti munkák (mint például locsolás és gallyazás), az építési és kivitelezési tevékenységek (például állványozás és rakodás), az anyagmozgatás (például daruzás és a túlméretes szállítmányok kezelése) valamint bizonyos szabadidős elfoglaltságok (mint a sárkányrepülés, repülőmodellezés, drónozás és horgászat) során is. Ezekben a helyzetekben számos balesetveszélyes szituáció adódhat, ezért elengedhetetlen a megfelelő felkészülés!
Fontos figyelembe venni, hogy a villamos vezetékek közelébe soha ne merészkedjünk, hiszen ez rendkívül veszélyes és tilos! A vezetékek állapota a szabad szemmel nem mindig észlelhető, így nem tudhatjuk, hogy feszültség alatt állnak-e vagy sem. Ha találkozunk leszakadt vagy a földön heverő vezetékekkel, mindig tekintsük őket feszültség alatt lévőnek! Soha ne érintsük meg őket, sem kézzel, sem bármilyen eszközzel, még akkor sem, ha útban vannak! Továbbá, ne másszunk fel olyan fára, amely a vezetékek közelében található! Az óvatosság mindig a legfontosabb!
A megelőzés a legfőbb védelmi vonalunk: lépjen előre, tájékozódjon alaposan, és ne feledje a szabályok betartását! A tavaszi munkálatok során a saját és munkatársai biztonsága legyen a legfontosabb szempont! A balesetek elkerülése érdekében mindig figyeljen a részletekre, tervezze meg gondosan a munkafolyamatokat, és tartsa be a biztonsági előírásokat! Vigyázzunk magunkra, egymásra és a villamos hálózatra - legyen szó a föld alatt vagy felett végzett munkáról!