Sg.hu - A TikTok szolgáltatása az Egyesült Államokban először leállt, de most ismét elérhetővé vált.
A TikTok videós platformja már a vasárnapi betiltás hatályba lépése előtt, szombat este leállította működését az Egyesült Államokban. Ennek következtében a 170 millió amerikai felhasználó számára elérhetetlenné vált, és eltűnt az Apple és a Google alkalmazástelepítő szolgáltatásainak kínálatából is.
Szombaton késő este a felhasználók egy figyelmeztető üzenetet kaptak, amely szerint a TikTok szolgáltatásai "ideiglenesen nem elérhetőek". "Azon dolgozunk, hogy szolgáltatásunkat a lehető leghamarabb helyreállítsuk az Egyesült Államokban" - folytatódott az üzenet. A közösségi alkalmazás amerikai cégének értékesítéséről egy tavaly tavasszal kétpárti támogatással elfogadott törvény rendelkezik. Ennek oka, hogy a politikusok szerint a kínai kormány hozzáférhet az amerikaiak adataihoz, és a platformot a közvélemény befolyásolására használhatja.
A jogszabály értelmében a kínai tulajdonos, a ByteDance számára 270 nap áll rendelkezésre, hogy értékesítse az Egyesült Államokban működő érdekeltségét. A határidő leteltével a törvény szerint a TikTokot el kell távolítani az amerikai Apple és Google alkalmazásboltokból, és meg kell szüntetni a működéshez szükséges technikai infrastruktúrához való hozzáférést is. Emellett a törvény szigorú szankciókat ír elő: minden egyes felhasználó után 5000 dolláros büntetésre számíthatnak azok az amerikai szolgáltatók, akik a határidő után is fenntartják a TikTok elérhetőségét.
Joe Biden leköszönő amerikai elnök kormánya bejelentette, hogy a következő adminisztrációnak kell átvennie a törvény végrehajtásának feladatát. Pénteken a TikTok sürgette a kormányt, hogy nyújtson egyértelmű garanciákat, és figyelmeztetett, hogy amennyiben ezek hiányoznak, vasárnap felfüggesztik a szolgáltatást az Egyesült Államok területén. Donald Trump, a megválasztott elnök, egy interjúban korábban kifejtette, hogy "valószínűleg" 90 napos haladékot ad a TikToknak a tilalom alól, miután hétfőn hivatalba lép. A leendő elnök a Truth Social közösségi platformon azt is hangsúlyozta, hogy a kínai ByteDance által üzemeltetett alkalmazás jövőbeli működésének 50%-ban amerikai tulajdonban kell lennie.
"Felhívom a cégeket, hogy ne hagyják figyelmen kívül a TikTokot! Elnöki rendeletet fogok kiadni, amely meghosszabbítja a törvényben előírt tilalmak hatályba lépésének idejét, a nemzetbiztonságunk védelme érdekében kötött megállapodás keretein belül. A rendelet egyértelművé teszi, hogy egyetlen vállalat sem vonható felelősségre, ha hozzájárult ahhoz, hogy a TikTok ne kerüljön sötétségbe a rendeletem kihirdetése előtt" - osztotta meg a republikánus politikus a Truth Socialon. Az amerikai nép megérdemli, hogy tanúja lehessen a beiktatásnak - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy más események és diskurzusok is részei ennek. "Szeretném, ha az Egyesült Államok 50%-os részesedéssel bírna a közös vállalkozásban. Ezzel megvédhetjük a TikTokot, hogy biztonságos kezekben maradhasson és folyamatosan működjön. Amerikai jóváhagyás nélkül a TikTok nem létezhet. Jóváhagyásunkkal az értéke több száz, talán ezermilliárd dollárra is rúghat" - nyilatkozta Donald Trump.
A TikTok ennek következtében újraindította szolgáltatását, és köszönetet mondott Donald Trump bejelentésének. A vállalat örömét fejezte ki, amiért Trump "világos iránymutatást és biztosítékokat nyújtott a szolgáltatók számára, hogy nem kell aggódniuk a büntetések miatt, miközben lehetőséget biztosítanak több mint 170 millió amerikai felhasználónak a TikTok használatára, valamint több mint 7 millió kisvállalkozás fejlődésére". Nem sokkal korábban a felhasználók jelezték, hogy bár a TikTok weboldala hozzáférhető, a sokkal népszerűbb mobilalkalmazás még mindig nem működik.