Összegyűlik a parlament nemzetbiztonsági bizottsága, ahol Ruszin-Szendi Romulusz ukránpárti kijelentése is terítékre kerül.

Zárt ülés keretein belül tart megbeszélést szerdán az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottsága – ez derült ki a legfrissebb meghívóból, amelyet az Országgyűlés hivatalos honlapján tettek közzé. A tájékoztató szerint a tíz órakor kezdődő ülésen a legfontosabb nemzetbiztonsági kérdésekről fognak diskurálni, és várhatóan Ruszin-Szendi Romulusz ukránbarát megnyilatkozásai is terítékre kerülnek.
Ukrajna múlt pénteken azt állította, hogy elfogtak két magyar kémet Kárpátalján, amire válaszul Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kiutasított két olyan ukrán diplomatát, akik állítása szerint diplomáciai fedésben kémtevékenységet folytattak Magyarországon. Válaszul az ukrán külügy is kiutasított két magyar diplomatát Kijevből. A Terrorelhárítási Központ (TEK) közben egy látványos budapesti elfogást is bemutatott, amelyen egy ukrán kém látható.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter véleménye szerint új erőre kapott a Magyarországgal szembeni negatív kampány Ukrajnában, amely a háború kitörése óta folytatódik. A magyar kormány egyértelműen kijelentette, hogy nem fog fegyvereket vagy anyagi támogatást küldeni, továbbá nem tervezi az energetikai együttműködés lebontását Oroszországgal.
Nemrégiben Volodimir Zelenszkij, az ukrán elnök, kritikával illette Orbán Viktor kormányfőt, kifejezve nemtetszését a Voks 2025 elnevezésű országos véleménynyilvánító szavazás miatt, amelyet a magyar kormány indított. Ez a kérdőív lehetőséget ad a magyar állampolgároknak, hogy kifejtsék álláspontjukat Ukrajna európai uniós csatlakozásával kapcsolatban. Zelenszkij szerint Orbán "nagyon veszélyes lépéseket" tesz, és úgy véli, hogy ezzel belerángatja Ukrajnát a magyar politikai választásokba.
Zelenszkij kijelentette, hogy az Orbán-kormány ellenzéke egy átfogó közvélemény-kutatást végzett, amely minden magyar állampolgár számára elérhető volt. Az eredmények szerint a válaszadók 70%-a támogatja Ukrajna uniós csatlakozását. Ez azt jelzi, hogy a magyar lakosság jelentős része a mi oldalunkon áll. Hozzátette, hogy az ottani emberek véleménye is fontos, és már készítettek egy felmérést, amely szerint az ukránok többsége nem ért egyet Orbán politikájával.
Az ellenzékhez közel álló intézetek az utóbbi hetekben számos felmérést végeztek, de egyik sem mutatott ki 70 százalékos Ukrajna-pártiságot. Például a Magyar Péterék által kezdeményezett Nemzet Hangja elnevezésű szavazáson mindössze 58 százalék támogatta Ukrajna csatlakozását, míg a kormánypártok világosan ellenzik ezt a lépést.
Orbán Viktor miniszterelnök a parlamenti ülésteremben válaszolt az ukrán elnök nyilatkozatára.
- hangoztatta a kormányfő.
Hozzátette, hogy szavait a nemzetközi politikai életben primer fenyegetésként lehet csak értelmezni és a magyarokat nem lehet megfenyegetni. Úgy véli, hogy Magyarország ezt nem fogadhatja el, ezért vállalnia kell a nyílt konfliktust, még úgy is, hogy ennek következményei lesznek.
A kormányfő hangsúlyozta, hogy tisztában vannak vele: Zelenszkij Brüsszellel való megállapodása a 2030-ig terjedő gyorsított tagságról már tény. "Egyértelművé tette, hogy Magyarországon szövetségesekkel rendelkezik. Ezt vegyük komolyan. Így van. Ne keressünk kibúvókat, ne legyenek kétségeink. Zelenszkij célja egy ukránbarát kormány kinevezése Magyarországon. Akik Brüsszel érdekeit szolgálják, azok egyben Zelenszkij támogatóiként is fellépnek. Ilyen a helyzet. Beszéljünk nyíltan" - nyilatkozta Orbán Viktor.
Hangsúlyozta, hogy soha nem fordulhat elő olyan helyzet, amikor Kijev vagy Brüsszel diktálja, miként éljenek a magyarok az Európai Unió alapszerződése által biztosított jogaikkal. Ezekről a kérdésekről nem külföldön, hanem itt, Magyarországon, a magyarok döntenek.