Sulyok Tamás megfogalmazása szerint Magyarország jelentős mértékben hozzájárult az emberi tudományos örökség gazdagításához.

A köztársasági elnök hétfőn Szegeden, a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány által működtetett Nemzeti Tudósképző Akadémia Tehetségnapján hangsúlyozta, hogy Magyarország méretéhez képest rendkívüli mértékben hozzájárult az emberi tudás és tudományos örökség gyarapításához. Az esemény keretein belül diákok, hallgatók és oktatóik találkozhattak Nobel-díjas tudósokkal és elismert kutatókkal, akik inspiráló példákkal szolgáltak a fiatalok számára.
Sulyok Tamás elmondta: Magyarország olyan ország, amely nemcsak szívesen fogadja a tudósokat és akadémikusokat, hanem több világhírű tudós, Nobel-díjas és feltaláló hazája is. Véleménye szerint a magyarok büszkék arra, hogy olyan nemzethez tartoznak, amely olyan kiváló tudósokat adott a világnak, akik nagy hatással voltak a tudomány világára.
A magyar tudósok forradalmi lépéseket tettek a technológia, az orvostudomány és az elméleti gondolkodás terén - emelte ki az államfő. Hozzátette, hogy tisztelet övezi őket mindazok körében, akik válaszokat keresnek a korunk folyamatosan változó kihívásaira. Kiemelte, hogy ez a magyar tudomány öröksége, és felelősségünk, hogy megőrizzük ezt a gazdag nemzeti kincset.
Az államfő az eseményen részt vevő Nobel-díjas kutatókról így nyilatkozott: ők azok, akik új dimenziókat nyitottak meg, friss nézőpontokat mutattak be, és új irányokat jelöltek ki a világ számára. Ma különösen nyilvánvaló, hogy a jelen és a jövő sorsfonala szorosan összefonódik; a korunk legkiválóbb tudósai és a jövő ígéretes tehetségei "kezet fognak egymással", és ez a találkozás a tudás folytonosságának szimbóluma - tette hozzá.
A köztársasági elnök kifejezte azt a vágyát, hogy a fiatalokat a sikeres példák ösztönözzék, erőt adva nekik, hogy megragadják a felkínált lehetőségeket. Reményei szerint ezek a példák bátorítást és motivációt nyújtanak számukra, segítve őket abban, hogy elinduljanak a tudósok izgalmas és kihívásokkal teli útján.
A szegedi esemény különleges lehetőséget kínál a résztvevők számára, hiszen itt találkozhatnak Joachim Frank német-amerikai Nobel-díjas biofizikussal, aki a Columbia Egyetem professzora, valamint Tim Hunt brit Nobel-díjas biokémikussal, a londoni Francis Crick Intézet emeritus csoportvezetőjével és Dan Shechtman izraeli Nobel-díjas kémikussal, aki az Izraeli Műszaki Egyetem anyagtudományi professzora. Ezen kívül más elismert kutatók is jelen lesznek, lehetőséget biztosítva a Nemzeti Tudósképző Akadémia hallgatói számára, hogy inspiráló beszélgetéseket folytathassanak és értékes tapasztalatokat gyűjthessenek a tudomány világában.
Botka László, Szeged város polgármestere köszöntő beszédében hangsúlyozta, hogy az esemény célja a tudomány, az oktatás és az innováció fontosságának méltatása.
A Nemzeti Tudósképző Akadémiáról szólva ismertette, 2012-ben indult, és eddig közel 150 millió forint támogatást kapott a várostól, majd hozzátette, a kormány is felismerte a program fontosságát, ezért minden évben pénzügyi támogatást nyújt az alapítványnak.
Az akadémia és az alapítvány kezdetben Szegeden indította el tevékenységét, de hamarosan nemcsak a város, hanem az egész ország szintjén is megvetette a lábát. Ma már Magyarország minden szegletében támogatja a diákokat – hangsúlyozta. Hozzátette: a tehetségek felkarolása és a nemzeti kiválóság megerősítése közös érdekünk, és minden egyes lépésünk hozzájárul ahhoz, hogy egy világosabb jövő felé haladjunk, legyen szó a városról, a régióról vagy az ország egészéről.