Szelektív hulladékgyűjtés: a zsákokat kukákra cserélik | 24.hu A környezettudatosság jegyében a szelektív hulladékgyűjtés rendszere jelentős átalakuláson megy keresztül. A jövőben a hagyományos zsákok helyett modern, praktikus kukák segítik a lakosságot


A szelektív hulladékgyűjtés népszerűsítése érdekében a MOHU egy ambiciózus programot indított, melynek keretében 2025 végéig országszerte több mint egymillió új kukát osztanak ki a lakossági ügyfeleknek. E kezdeményezés célja, hogy azokban a területekben, ahol eddig zsákokban gyűjtötték a papír, műanyag és fém hulladékokat, mostantól kényelmesebbé tegyék a szelektív hulladékgyűjtést. Emellett azokon a helyeken is bevezetik a konyhai élelmiszer-hulladékok gyűjtését, ahol eddig ez nem volt elérhető. A vállalat keddi tájékoztatása szerint e lépések hozzájárulnak a környezettudatosság növeléséhez és a fenntartható hulladékgazdálkodás elősegítéséhez.

Tájékoztatásuk szerint ingyen biztosítják az eszközöket, amelyeket a területi szolgáltatók juttatnak el a háztartásokhoz. A Mohu és a Mol-csoport vállalta, hogy a következő években több százmilliárd forint értékben fog beruházni a hazai hulladékgazdálkodás fejlesztése érdekében. A beruházási sorozat egyik fontos lépéseként osztják ki a több mint egymillió új gyűjtőedényt - emelték ki a közleményben.

Az edények fele az élelmiszer-hulladékok gyűjtésére lesz fenntartva, míg a másik felük, körülbelül félmillió darab, a papír, műanyag és fém hulladék szelektív gyűjtésére szolgál. A vállalat igényfelmérése szerint eddig nyolc regionális hulladékgazdálkodási szolgáltató összesen 202 ezer, a fenti anyagok szelektív gyűjtésére alkalmas kukát kapott, amelyek 230 településen kerülnek kiosztásra. A kiosztás folyamata folyamatosan zajlik, eddig körülbelül 100 ezer gyűjtőedény jutott el a háztartásokhoz, és a várakozások szerint az év végére ez a szám 150 ezerre nő.

A korábban használt szelektív szemeteszsákok gyakran hajlamosak elszakadni, így nemcsak kevesebb hulladékot tudnak befogadni, hanem felesleges szemetet is termelnek. Ezzel szemben az új, merevfalú kukák rendkívül tartósak, lehetővé téve a hulladék hatékonyabb tömörítését. Ennek köszönhetően a gyűjtési folyamat is jelentősen hatékonyabbá válik, ahogyan azt a Mohu is hangsúlyozza.

A vállalat jelentős lépéseket tesz az élelmiszer-hulladékok kezelésében, hogy támogassa a körforgásos gazdaság fejlődését. A legfrissebb közlemény alapján a leghatékonyabb módszernek a házhoz menő gyűjtési rendszer bizonyult. Ennek keretében 2024-ben pilot projekt indul, amely során 14 település társasházas övezeteiben 14 ezer darab, gumitömítéssel és patentzárakkal felszerelt 120 literes kukát helyeznek el. Ezen kívül a társasházak lakói számára 188 ezer darab, szag- és kifolyásmentes 5 literes edényt is biztosítanak. A házhoz menő gyűjtés már jelenleg is zajlik.

A hulladékkoncessziós cég vállalta, hogy a települési hulladékoknál 2035-ig eléri az Európai Unió által meghatározott 65 százalékos újrahasznosítási arányt. Ez a szám Magyarországon jelenleg 32 százalékon áll. Az újrahasznosítási arány növelésének egyik eszköze az italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszere, amelyben már 5-6 millióra nőtt a naponta visszaváltott palackok, üvegek és dobozok száma. A papír-műanyag-fém hulladékok gyűjtésére kiosztott kukák révén a szelektív gyűjtés mutatói is számottevően emelkedtek: az érintett területeken akár 20-40 százalékkal is nőtt a szelektíven gyűjtött hulladékok mennyisége. A cég folyamatosan szerez be új kukákat: a papír-, műanyag- és fémhulladék gyűjtésére további 293 ezer szelektív kukát vásárolnak és osztanak ki 334 településen, míg az élelmiszer-hulladékok gyűjtéséhez további 16 ezer 120 literes, illetve 384 ezer 5 literes edény beszerzése van folyamatban, kiterjesztve a rendszert újabb településekre is. Így 2025 végére országszerte több mint egymillió új kuka kerül majd a lakossághoz.

Related posts