Új szabályozások lépnek életbe a fatüzelésű kályhák és kazánok terén – az EU határozatot hozott | Startlap Vásárlás

Az Európai Bizottság döntése értelmében késlekedésbe került a tervezet bemutatása, amely a fatüzelésű kályhák és fűtőtestek károsanyag-kibocsátásának szigorúbb korlátozásait célozná meg.
Az Európai Bizottság döntése értelmében késlekedik a 2027-től hatályba lépő, a fatüzelésű kályhák és fűtőtestek környezetvédelmi normáit szigorító javaslat nyilvános bemutatása - számolt be róla a Portfolio.
A javaslat 2027-től szigorított határértékeket kívánt bevezetni a fatüzelésű kazánok és tüzelőberendezések káros részecske-kibocsátására vonatkozóan. Ez a lépés jelentős aggodalmakat váltott ki az érintett iparág szereplői körében, akik attól tartanak, hogy a változások negatívan befolyásolják a versenyképességet, a társadalmi szempontokat és a klímavédelmi célkitűzéseket egyaránt.
A háztartási fűtő- és főzőkészülékek gyártóit tömörítő európai bizottság (CEFACD) nemrégiben nyilvános állásfoglalásban és a Politico platformján közzétett szponzorált cikkben fejezte ki aggályait a tervezett szigorú szabályozásokkal kapcsolatban. Az iparági érdekvédelmi szerv hangsúlyozta, hogy az indítványozott túlzottan szigorú normák bevezetése súlyos következményekkel járna, hiszen 11 ezer kis- és középvállalat, valamint mintegy 200 ezer munkahely kerülne veszélybe Európában.
Azt írták:
A javasolt intézkedés következményeként az új szilárd tüzelésű fűtőberendezések szinte teljes egészében eltűnnének az európai piacon.
A CEFACD szerint a háztartási fatüzelésű kályhák költséghatékony és alacsony szén-dioxid-kibocsátású fűtési megoldást biztosítanak a legkiszolgáltatottabb lakosságnak, csökkentik az elektromos hálózat és a gázhálózat igénybevételét, a fenntartható erdőgazdálkodás támogatásával pedig a vidéki gazdaságot is segítik. Ráadásul az ökodizájn irányelv a fatüzelésű kályhák technológiájának trendszerű fejlesztéséhez vezetett, csökkentve a kályhák károsanyag-kibocsátását is, az innováció azonban időt vesz igénybe.