Szívszorító látni ezt a listát az életszínvonalról.
A legfrissebb felmérési adatok szerint Európa egyik legapróbb államában tapasztalható a legmagasabb életszínvonal, míg Magyarország viszonylag a rangsor alsóbb régióiban található.
Az Euronews Business legfrissebb kutatása rávilágított, hogy mely európai országok büszkélkedhetnek a legmagasabb anyagi jóléttel. A vizsgálat során külön figyelmet kaptak az Európai Unió tagállamai, a tagjelölt országok, valamint az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) tagjai, és ennek alapján állították fel a rangsort - számol be róla az Economx. Az eredmények alapján Luxemburg nemcsak hogy a legjobbnak bizonyult, hanem a tagállamok között Magyarország és Bulgária osztozik a legvégső helyezésen.
2023-ban az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás vásárlóerő-egységben (PPS) kifejezve Bulgáriában és Magyarországon az uniós átlag 70%-át tette ki, míg Luxemburgban ez a szám 136%-ra rúgott. Ez azt jelenti, hogy Luxemburgban a háztartások anyagi helyzete 36%-kal meghaladta az uniós átlagot, míg Magyarországon és Bulgáriában a háztartások jövedelme 30%-kal alatta maradt ennek az átlagos szintnek.
Kilenc országban az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás (AIC) meghaladta az uniós átlagot.
Az európai "nagy négyes" mezőnyében Németország kiemelkedett teljesítményével, és a tagállamok rangsorában Hollandiával osztozik a második helyen.
Franciaországban a háztartások anyagi helyzete 6 százalékkal túllépte az uniós átlagot. Ezzel szemben Olaszországban a háztartások jóléte összhangban áll az uniós átlaggal, míg Spanyolországban a helyzet kedvezőtlenebb, hiszen a jólét 9 százalékkal elmarad az uniós átlagtól.
A tagjelöltek közül az egy főre jutó AIC (A jövedelmi szint) mind a hat országban az uniós átlag alatt teljesített, azonban Törökország kiemelkedő teljesítménye figyelemre méltó. Ott a háztartások anyagi helyzete csupán 16 százalékkal marad el az uniós átlagtól, míg Montenegró, a második legjobb tagjelölt, 36 százalékos eltérést mutat. Ennek eredményeként Törökország anyagi jóléte több mint kilenc uniós tagállamét meghaladja.
Az Euronews által összeállított jóléti rangsor a következőképpen alakul:
Az EU-tagjelölt országok olyan nemzetek, amelyek elkötelezték magukat az Európai Unióhoz való csatlakozás mellett, és folyamatban van a felvételi eljárásuk. Ezek az országok különféle reformokon és fejlesztéseken dolgoznak, hogy megfeleljenek az uniós normáknak és követelményeknek, miközben gazdasági, politikai és társadalmi szempontból is közelítenek az EU-hoz. Az EU-tagság elnyerése számos előnnyel járhat, például a szabad mozgás, a kereskedelem könnyítése és a gazdasági támogatások révén.
Az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) tagországai különleges szerepet játszanak a kontinens gazdasági együttműködésében. Az EFTA célja, hogy elősegítse a kereskedelmi kapcsolatok fejlesztését és a gazdasági integrációt a tagállamok között, miközben rugalmas alternatívát kínál az EU-hoz való csatlakozásra. A szervezet tagjai, mint például Norvégia, Svájc, Izland és Liechtenstein, sajátos gazdasági és politikai környezettel rendelkeznek, ami lehetővé teszi számukra, hogy sikeresen navigáljanak a globális piacon és fenntartsák sajátos érdekeiket. Az EFTA keretein belül a tagországok közötti szabadkereskedelem nemcsak a gazdasági növekedést serkenti, hanem hozzájárul a fenntartható fejlődéshez és a versenyképesség növeléséhez is.