SZÉP-kártya otthonfelújításhoz: hol és mennyit használhatunk fel belőle?
A kormány már korábban bejelentette, hogy a SZÉP-kártyák egyenlegének a fele 2025-ben otthonfelújításra is felhasználható. Azóta számos újabb részletre fény derült. Az érintettek számára kiderült, hogy pontosan mekkora összeget, milyen felújítási célokra használhatnának fel, olvasható a Bankmonitor.hu oldalán.
A Széchenyi Pihenő Kártya a magyar cafeteria rendszer egyik kulcsfontosságú eleme. Az erre befizetett összegek felhasználása a hatályos jogszabályok alapján többféle szolgáltatásra is lehetőséget biztosít. Ezen belül szálláshelyek igénybevételére, melegkonyhás vendéglátó egységek étkezési lehetőségeire, valamint különféle szabadidős tevékenységekre, rekreációs programokra és egészségmegőrző szolgáltatásokra költhetjük el a pénzünket. Jelenleg a munkáltatótól ilyen célokra igényelhető keretösszeg évi 450 ezer forint.
A jövő évtől kezdődően számos izgalmas változás vár ránk. A parlament által jóváhagyott törvénymódosítás értelmében 2025-től a SZÉP kártya egyenlegének felét lakásfelújításra is lehet majd használni. Ez azt jelenti, hogy a 2025. január 1-jén nyilvántartott egyenleg és a 2025-ös befizetések összegének fele fordítható a lakás korszerűsítésére.
Érdekesség, hogy az ÖNYP-k esetében a kérdéses megtakarítási számlán szeptember 30-án meglévő összeget lehet lakáscélra elkölteni. A SZÉP-kártyáknál azonban ilyen korlátozás nincsen, az új, 2025-ös befizetések fele is elkölthető felújításra.
Milyen felújítási munkálatokat lehet finanszírozni?
A törvénymódosítás nem részletezte pontosan, hogy milyen feltételeknek kell megfelelnie a felújítási célú felhasználásnak. Ugyanakkor a társadalmi konzultáció keretében bemutattak egy jogszabálytervezetet, amely már tisztázza ezt a kérdést. Alapvetően az alábbi tevékenységeket végző boltokban, amelyek rendelkeznek a megfelelő TEÁOR kódokkal, lehet felhasználni a SZÉP-kártya egyenlegének felét felújítási célokra:
Elengedhetetlen, hogy az érintett kereskedelmi egységek rendelkezzenek a Széchenyi Pihenő Kártya elfogadására vonatkozó szerződéssel. Jelenleg ezek a boltok még nem állnak ilyen megállapodás rendelkezésére. A zökkenőmentes ügyintézés érdekében a jogszabálytervezet azt is előírja, hogy a pénzforgalmi szolgáltatónak három munkanapon belül lehetőséget kell biztosítania a kereskedő számára a szükséges szerződés megkötésére.
Nyilvánvaló, hogy a SZÉP-kártya felhasználható különféle anyagok beszerzésére, legyen szó akár alapanyagokról, bútorokról vagy egyéb termékekről. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ezzel az összeggel nem lehet munkadíjat vagy mesteremberek költségeit fedezni. Ez a korlátozás pedig egyáltalán nem okoz meglepetést.
Mekkora összeg juthat a felújítási projektek megvalósítására?
Idén január és október között körülbelül 348 milliárd forintot töltöttek fel a Széchenyi Pihenő Kártyákra, és ebből 90 milliárd forint jelenleg is a kártyákon várakozik. Július hónapban körülbelül 2,8 millió felhasználó volt aktív, ami azt jelenti, hogy egy főre jutó átlagos egyenleg körülbelül 32 ezer forintot tesz ki. Azonban fontos megjegyezni, hogy a felhasználók között jelentős eltérések lehetnek: míg egyesek kártyáján csupán pár ezer forint található, másoknál komolyabb összeg is pihenhet.
Ne feledkezzünk meg a 2025-ös befizetésről sem, amely egy új lehetőség bevezetésének köszönhetően 450 ezer forintról 570 ezer forintra emelkedik. Azok számára, akik maximálisan kihasználják az éves feltöltés nyújtotta lehetőségeket, a következő év eleji egyenlegük felén felül akár 285 ezer forintot is elkölthetnek felújításra.
Ez nem egy komoly összeg, de a Bankmonitor szakértői szerint egy kisebb felújítás anyagköltsége, vagy egy bútorvásárlás kijöhet belőle. Illetve jó alap lehet egy nagyobb felújítás betervezéséhez, melyhez a még szükséges forrás akár más megtakarításból, hitelből is fedezhető.