A 2025-ös Technikumi rangsor a Mandiner oldalán: Fedezd fel a legjobban teljesítő technikumokat! Az idei értékelés nemcsak a hagyományos szempontokat veszi figyelembe, hanem a diákok által elért eredményeket, az oktatók tapasztalatát és a korszerű technik
A kormány 2019-ben egy átfogó stratégiát indított a szakképzés megújítása érdekében, ami radikális változásokat hozott a képzési rendszerben. E folyamat részeként az országos és budapesti rangsorok a legnépszerűbb technikumokat emelik ki, amelyek egyre nagyobb elismerésnek örvendenek.
Az utóbbi évek gyakorlatának megfelelően a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal (NSZFH) idén is elkészítette a 2024-2025-ös tanévre vonatkozó technikumi rangsort. A ranglista a tanulók bemeneti és képzési kimeneti teljesítményének, az intézmények oktatói létszámának és digitális ellátottságának figyelembevételével készült.
A rangsor kialakításának alapját hét összevont mutató képezte, amelyek a 2023-2024-es tanév végén beiratkozott tanulók 8. osztályos tanulmányi teljesítményét, a közismereti vizsgák kimenetelét, valamint a szakmai érettségi vizsgák eredményeit ölelik fel. Emellett fontos szempont volt az intézmény teljes munkaidős oktatói létszáma és az oktatók aránya az összlétszámhoz viszonyítva, a digitális eszközök rendelkezésre állása, az évfolyamukat sikeresen záró diákok aránya, valamint a 2024-2025-ös tanév kezdetén végzett bemeneti kompetenciamérés eredménye is. Az egyes mutatók normalizált skálán elért pontszámainak átlaga adta a rangsor végső eredményét, ahol a maximálisan elérhető összpontszám 100 volt. A listára azok az intézmények kerültek fel, amelyek legalább 100 tanulót foglalkoztattak, közöttük minimum 20 technikumi tanulóval, és minden rangsoroló kritériumra érvényes adatokkal rendelkeztek.
Az előző tanévhez képest a rangsor első száz helyén szereplő intézmények összesített átlaga 86-ról 89 pontra javult, tehát összességében jobb lett a technikumok teljesítménye. Visszatekintve az utóbbi három technikumi rangsorra, egyre jobb intézményi teljesítménnyel lehet bekerülni a top 100 intézmény közé. A százas listára jutáshoz két éve 68, tavaly 83, idén 85,5 pontra volt szükség.
Az elmúlt három év alakulását figyelembe véve egyértelműen pozitív irányú fejlődés tapasztalható. A 2024-es technikumokba való felvételi folyamat során a diákok teljesítménye jelentősen javult az előző évhez képest. Ezt jól tükrözik a beiratkozó tanulók 8. évfolyam végén elért tanulmányi eredményei, amelyek a 2023-as adatokhoz viszonyítva kedvezőbbek.
A listán szereplő intézmények közül 86 valamelyik szakképzési centrum irányítása alá tartozik, a többi pedig jellemző módon egyházi szervezet vagy valamilyen felsőoktatási intézmény fenntartásában működik. Az ország minden vármegyéjében van olyan technikum, amely bekerült a top 100-ba. A fővárosból 18, Győr-Moson-Sopron vármegyéből 14, Csongrád-Csanád vármegyéből 8 intézmény szerepel a legjobbak közt. A vidéki technikumok közül 53 iskola működik vármegyeszékhelyen vagy megyei jogú városban, további 29 pedig közép- vagy kisvárosban. A százas listára felkerülő budapesti iskolák többsége a pesti oldalon található, Ferencvárosban például 4, Újlipótvárosban és Angyalföldön 3.