Lehet-e az alkoholfogyasztásnak pozitív hatásai? A tudomány válasza meglepő lehet!
Elfogták a férfit, aki meggyalázta Benedek Tibor emlékét - beismerő vallomást tett
A kutatásokból származó következtetések sokszor eltérnek egymástól, és ennek okai nem mindig egyértelműek. Az adatok mögött megbúvó statisztikai torzítások, zavaró tényezők, gazdasági érdekek, valamint a különböző definíciók mind hozzájárulnak ehhez a komplex helyzethez. Emellett a kutatók között is gyakran feszültség van az értelmezések terén, ami tovább nehezíti a konszenzus kialakítását a bizonyítékok jelentéséről.
A Popular Science egy érdekes vitát indított el, amelyben olyan szakértők szólaltak meg, akik eltérő nézőpontokat képviselnek a kérdésben. A diskurzus során azonban egy dologban mindannyian egyetértettek: a nők számára a napi egy, a férfiak számára pedig a napi két italnál nagyobb alkoholfogyasztás komoly egészségügyi kockázatokat hordozhat. Ezek a kockázatok magukban foglalják a rákos megbetegedések, szív- és érrendszeri problémák, májbetegségek, valamint kognitív zavarok lehetőségét.
Mindannyian egyetértenek abban, hogy az alkoholizmus komoly egészségügyi kihívás, és egyikük sem ajánlja, hogy valaki az alkoholfogyasztást egészségügyi indokok miatt kezdje el.
Az alkoholról köztudott, hogy rendkívül addiktív hatású. Az amerikai statisztikák alapján a felnőtt lakosság több mint 20%-a élete során valamikor alkoholfüggőséggel küzd.
A legújabb kutatások egyre világosabban jelzik, hogy szoros kapcsolat áll fenn az alkoholfogyasztás és a rák kialakulása között. Az eredmények azt mutatják, hogy minél több alkoholt fogyaszt valaki, annál nagyobb a kockázata különböző ráktípusoknak. A különböző tanulmányok eltérnek abban, hogy mely rákfajták esetében és milyen mértékben nő a kockázat. Például a National Academies által közzétett jelentés alapján a mérsékelt alkoholfogyasztók körében 10 százalékkal magasabb a mellrák kockázata, mint azoknál, akik soha nem fogyasztottak alkoholt.
Az amerikai Nemzeti Rákkutató Intézet állásfoglalása szerint a mérsékelt alkoholfogyasztás összefüggésbe hozható a feji-nyaki, nyelőcső-, vastagbél- és mellrák kockázatának növekedésével. A heti néhány ital fogyasztása különösen aggasztónak bizonyul, mivel ez mérhetően emeli a nyelőcső- és mellrák kockázatát.
A szakértők általában egyetértenek abban, hogy az alkalmi vagy kis mennyiségű alkoholfogyasztás egészségügyi hatása - legyen pozitív vagy negatív - csekély.
A '90-es években kezdett elterjedni, hogy napi egy pohár vörösbor egészséges, és jót tesz a szívnek. Későbbi kutatások már megkérdőjelezték az összefüggést: egy 2017-es kutatás szerint a mérsékelt ivás is az agyállomány csökkenését okozhatja, a WHO pedig 2022-ben adott ki egy jelentést, amely szerint nincs olyan mértékű alkoholfogyasztás, amely biztonságos lenne.
A probléma egyik része, hogy az alkohollal kapcsolatos kutatások szinte csak megfigyelésen alapulnak, nem kontrollált kísérleteken, így nem tudnak ok-okozati összefüggéseket mutatni. Emellett sok tanulmány nem különíti el azokat, akik soha nem ittak, azoktól, akik egészségügyi okokból hagyták abba az ivást. Ez is torzíthatja az eredményeket.
Az alkohollobbi számos kutatást támogatott, amelyek az alkoholfogyasztás pozitív hatásait igyekeztek kiemelni, bár ezek az eredmények nem éppen meggyőzőek. Ezzel szemben ott vannak az absztinenciára buzdító vallási és etikai csoportok, amelyek szintén pénzügyi forrást biztosítanak a kutatások számára, hogy a mértéktelen ivás káros következményeit hangsúlyozzák.
Az irányelvek ráadásul nem tudják figyelembe venni az egyéni különbségeket. Például, ha valaki fokozottan veszélyeztetett rák szempontjából, érdemes lehet teljesen lemondania az alkoholról. Végső soron azonban az alkoholfogyasztás személyes döntés, amit mindenkinek magának kell meghozni.