Tusk már izgatottan dörzsöli a tenyerét - A lengyel uniós elnökség kezdetén azonnal fókuszba kerül a magyar jogállamiság kérdése. - PestiSrácok


Tusk már alig várja, hogy belemerüljön a munkába - A lengyel uniós elnökség első hónapjában azonnal napirendre kerül a magyar jogállamiság kérdése. Dezse-Zelenka Dóra 2025. január 9.

Január 28-án a magyar jogállamiságról is szó lesz az Általános Ügyek Tanácsában - értesült az Euronews lengyel elnökségi forrásból. A téma napirendre vételéről csütörtökön döntöttek a tagállamok EU-hoz akkreditált nagykövetei.

Ennek a vitának az alapja az Európai Bizottság éves jogállamisági jelentése lesz, amelyet 2020 óta minden évben és minden tagállamra vonatkoztatva elkészítenek, az érintett ország hivatalos szerveivel, illetve a civil szféra képviselőivel történt konzultáció után. A jelentés négy kulcsfontosságú kérdéskörre összpontosít: az igazságszolgáltatási rendszer, a korrupcióellenes keret, a médiapluralizmus és médiaszabadság, valamint a fékekkel és ellensúlyokkal kapcsolatos egyéb intézményi kérdések. A mindenkori soros elnökség időről-időre konzultációt tart a dokumentumról olyan módon, hogy a tagállamok egy kisebb csoportjára vonatkozó megállapításokról tárgyalnak. A januárban hivatalba lépett lengyel elnökség az első adandó alkalmat megragadta, hogy a magyar demokráciáról véleményt cseréljenek a kormányok. A Magyarországra vonatkozó értékelés mellett a portugál, a román és a szlovén jogállamisági helyzet lesz a miniszterek előtt.

Az elmúlt hetekben a Donald Tusk megválasztása óta folyamatosan romló magyar és a lengyel kormány közötti viszony mélypontra került. Ennek oka, hogy Magyarország politikai menedékjogot adott a Lengyelországban korrupciós bűncselekmények miatt, - a Tusk-féle kabinet nagyfokú politikai tisztogatásának eredményeképp - büntető-eljárás alá vont volt igazságügyi miniszterhelyettesnek, Marcin Romanowskinak, aki ellen elfogatóparancsot is kiadtak.

Orbán Viktor a decemberi EU-csúcson kifejtette véleményét az üggyel kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy egy éppen folyamatban lévő ügyről van szó, amelyhez ő nem áll közel. Ugyanakkor megjegyezte, hogy „Lengyelország és Magyarország között a viszony nem túl kedvező.” Az álláspontja szerint ennek az oka az, hogy „a Politicoban a lengyel igazságügyi miniszter rendkívül éles szavakkal támadta meg a magyar kormányt.” Az interjúban Adam Bodnar arra figyelmeztetett, hogy „Lengyelország példája világosan mutatja, hogy ha nem történik vezetőváltás, akkor szinte lehetetlen lesz visszafordítani a jogállamisággal kapcsolatos irányt, és helyreállítani a demokratikus értékeket” – állítja az Euronews.

A helyzet azóta kedvezőtlenebb fordulatot vett, mivel a varsói magyar nagykövetet nem hívták meg az elnökségi nyitórendezvényre. Érdemes megjegyezni, hogy ez az ügy nem kapcsolódik az Alapszerződések 7. cikke szerinti eljáráshoz. Mindazonáltal a lengyel elnökség szándékában áll, hogy ebben a félévben ezt a témát is napirendre tűzze - tájékoztat a portál.

Az Euronews hírei alapján, a kiemelt képet az MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda munkatársa, Fischer Zoltán készítette.

Persze, itt egy egyedi Facebook hozzászólás minta: "🌟 Csodás nap van ma! 🌼 Szeretném megosztani veletek, hogy mennyire hálás vagyok a barátaimért és a családomért. 💖 Mindig ott vannak, hogy támogassanak és megnevettessenek. Ti mit csináltatok ma, ami boldoggá tett? 😊 #hála #barátság" Ezt a szöveget szabadon alakíthatod a saját stílusodhoz és érzéseidhez!

A jogállamiság kérdése középpontjában áll, különösen a közelmúlt eseményei fényében, amelyek a lengyel uniós elnökség alatt zajlanak. Donald Tusk, a lengyel politikai élet meghatározó alakja, képes lehet új irányt adni a vitáknak, miközben a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor, szintén aktívan befolyásolja a térség politikai táját. A két ország közötti kapcsolatok és a jogállamiság melletti elkötelezettség kulcsszerepet játszik az Európai Unió jövőjében és integrációs folyamataiban.

Related posts