A kormány Erasmus-ügyi módosítójának értékelése várhatóan január elejéig befejeződik.


Az Európai Bizottság hétfő este értesült a közérdekű vagyonkezelő alapítványokkal (kekvákkal) kapcsolatos törvény módosításáról – erősítette meg a Népszava kérdésére a testület szóvivője. Ujvári Balázs elmondta, hogy a jogszabályok értelmében egy hónap áll rendelkezésükre az értékelés elvégzésére, amely, ha szükséges, meghosszabbítható, de jelenleg egy hónapos időkerettel kalkulálnak.

Bóka János, az EU-ügyi miniszter, hétfőn bejelentette, hogy értesítik az Európai Bizottságot a jogszabály módosításáról. Az uniós tagállamok miniszterei szinte egyhangú döntést hoztak, még 2022 végén, bizottsági javaslatra, amely szerint kizárják az összes új uniós támogatásra vonatkozó kötelezettségvállalásból a kekvákat és az általuk fenntartott intézményeket. A miniszterek úgy ítélték meg, hogy a kekvák, mint például a modellváltó egyetemek mögött álló szervezetek, vagy az MCC alapítványa és a Mol - Új Európa Alapítvány, nem működnek elég átláthatóan, és politikai döntéshozók is részt vesznek bennük összeférhetetlen módon. Ezen túlmenően, a magyar kormány nem reagált a hónapokkal ezelőtt bemutatott bizottsági kifogásokra.

Az intézkedés fokozatosan egyre nagyobb gondokat okoz a kekva-hátterű modellváltó egyetemeknek. Az ilyen intézmények már tavaly májusban arra panaszkodtak, hogy a tiltás eurómilliós károkat okoz nekik a Horizont Európa kutatási együttműködéseknél, mostanra pedig már erasmusozni sem mehetnek a diákjaik.

Október folyamán a kormány benyújtott egy módosító javaslatot társadalmi egyeztetésre, amelyet a Parlament novemberben végül jóváhagyott. Mint ahogy azt a javaslat megjelenésekor is hangsúlyoztuk, ez a dokumentum csupán a kormány saját nézőpontját tükrözi, és nem tartalmazza minden bizottsági ajánlás elfogadását. A kiszivárgott információk szerint a módosítás a testület elvárásainál mérsékeltebb, és mentesíti a szigorítások alól azokat az alapítványokat, amelyek nem állnak "európai uniós pénzeszközöket felhasználó felsőoktatási intézmény" mögött.

Didier Reynders, az Európai Bizottság akkori tagja nemrégiben bejelentette:

Korábbi tervezeteket ismertek meg, és mindig hangsúlyoztuk, hogy ezek nem nyújtanak elegendő megoldást.

Miközben a kormány világosan kifejezte, hogy a módosítás csupán egy tavaly novemberi, saját véleményük tükröződése.

A kekvákat a feltételességi eljárás részeként tiltották el a kötelezettségvállalásoktól. Bóka májusban még azt mondta: egyszerre teljesen igaz és egyáltalán nem, hogy a kormány bármikor kérhet újraértékelést. Formálisan hiába kezdeményezheti ezt, a gyakorlatban előre le kellene egyeztetni az Európai Bizottsággal, ezt a testület kérte, és a jóhiszeműség szellemében ehhez tartanák is magukat. A hétfői bejelentéskor viszont Bóka nem beszélt ilyen informális egyezségről, a kormány pedig a tervezet megjelenése után maga közölte, hogy nem fogadott el minden bizottsági kérést.

A Telex munkatársai megkérdezték Ujvárit arról, hogy a december 1-jén hivatalba lépett új Európai Bizottság véleménye továbbra is összhangban van-e Reynders korábbi nyilatkozataival, valamint arról, hogy létezett-e bármilyen előzetes megállapodás a magyar kormány és az Európai Bizottság között. Ujvári elmondta, hogy a magyar kormány gyakran folytatott informális egyeztetéseket a bizottsággal, így tisztában van a bizottság álláspontjával, de a végső döntés a kormány kezében van, hogy mennyire építenek erre. Jelenleg az elfogadott jogszabályt vizsgálják, és egy hónapon belül, várhatóan január 2-3-ig publikálják az eredményeiket, tette hozzá.

A Népszava érdeklődése szerint a módosítás, az utolsó cikk alapján, csak abban az esetben lépne életbe, ha a tiltást már feloldották. Ugyanakkor megjegyzendő, hogy az Európai Bizottság általában elvárja a gyakorlati végrehajtás megvalósulását is a feltételek mellett. Ujvári azt nyilatkozta, hogy az értékeléshez elegendő egy már elfogadott jogszabály megléte, de arra a kérdésre, hogy a módosító késleltetett életbe lépése gátolhatja-e a pozitív elbírálást, nem tudott konkrét válasszal szolgálni.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a végső döntést a tagállami miniszterek Tanácsa hozza a bizottsági értékelés alapján. A minisztereknek tett javaslat akár az is lehet, hogy a jogszabály részlegesen kezeli a problémákat.

Ahogy már említettük korábban, a feltételességi eljárás keretében a kekvás tiltás mellett három felzárkóztatási program kifizetéseinek egy részét is zárolták, összesen körülbelül 6,3 milliárd forint értékben. A kormány számára 17 feltétel teljesítése szükséges ahhoz, hogy elkerüljük a december közepén várható, több mint egymilliárd eurós veszteséget.

Related posts